Дефицитът по текущата ни сметка за първото тримесечие на годината се покачи до 5.6% от БВП или сумата от 1.5 млрд. евро, съобщиха от БНБ.

За сравнение текущата сметка на платежния ни баланс за същия период на миналата година е отчела дефицит в размер на малко над 1 млрд. евро или 4.4% от БВП на страната.

Търговското салдо на страната продължава да влошава негативната ситуация по текущата сметка, като за първите три месеца на годината се покачва с над 400 млн. евро на годишна база до стойността от 1.48 млрд. евро.

Разбивката на данните показва, че износът ни за тримесечието нараства с 6% на годишна база до сумата от 2.837 млрд. евро, докато ръста при вноса е над 16 на сто. За първите три месеца на годината статистиката на БНБ показва, че сме внесли стоки на стойност 4.322 млрд. евро.

Преките чуждестранни инвестиции в страната за тримесечието са се понижили минимално до 770.8 млн. евро или 2.9% от БВП, след като година по-рано са възлизали на 3.1% от брутния ни вътрешен продукт.

Преките инвестиции покриват едва 51.3% от дефицита на текущата сметка за отчетния период като този дял е възлизал на 72.2% за първото тримесечие на 2006 г.

Резервите на БНБ нарастват с 31.4 млн. евро за първите три месеца на тази година, като в същото време задълженията към Международния валутен фонд намаляват с 19.9 млн. евро.

Припомняме, че в последния редовен пролетен доклад на Европейската комисия, експертите от ЕС прогнозираха разширяване на търговския дефицит до над 22% от БВП през 2007 и 2008 г.

В резултат на изтегляне на инвестирани от чуждестранните инвеститори у нас печалби, пък от европейската комисия чакат дефицитът по текущата сметка да продължи да нараства до 16.6% от БВП през тази година и 17.2% през 2008 г.

Проблемът наистина приковава вниманието, както на всички международни организации, така и на управляващите в страната. В тази връзка министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев изпрати доклад до премиера Сергей Станишев на тема: "Проблем ли е дефицитът по текущата сметка и възможни мерки за неговото преодоляване".