В рамките на един месец се чака Борда на директорите на Световната банка да одобри договореното заемно споразумение с международната институция по проекта за рехабилитация на пътната ни инфраструктура.

Това заяви вицепрезидентът на Световната банка за Европа и Централна Азия Шигео Кацу по време на срещата си днес с министър-председателя Сергей Станишев.

Около 450 км пътища ще бъдат модернизирани по проекта, чиято обща стойност е 120 млн. евро. От тях 90 млн. евро са от Световната банка, а 24 млн. евро са национално съфинансиране.

С осигурените средства ще бъдат реконструирани първокласната, второкласната и третокласната мрежа в направленията Видин-Лом, Видин-Брегово, Видин-Кулата, Враца-Мизия, Ловеч-Троян, Исперих-Дулово, Попово-Търговище, Варна-Добрич, Шумен-Ямбол, Етрополе-Златица, София-Пирдоп, Петрич-Гоце Делчев, Котел-Ямбол и т. н.

За Световната банка е привилегия да работи с България като страна-член на Европейския съюз, да бъде неин партньор и да подпомага усилията й за сближаване с общността, подчерта Кацу.

Партньорството ни със Световната банка се основава не само на кредитната програма, но и на предоставянето на аналитична дейност, която е изключително полезна и навременна за нас, изтъкна премиерът Станишев.

Аналитичната подкрепа на Световната банка е свързана с предоставянето на информация за най-успешните международни практики и техническа помощ за формиране на политики, базирани на резултатите.

Предстои организирането на работна среща за формиране на подобни успешни практики в сектор здравеопазване.

По-рано днес министрите на финансите Пламен Орешарски и на труда и социалната политика Емилия Масларова подписаха с вицепрезидента на Световната банка Шигео Кацу и споразумение за допълнително финансиране по проекта за социални инвестиции и насърчаване на заетостта.