Американският долар се обезценява и в сряда спрямо повечето основни световни валути.Търговците коригират позициите си в края на годината, отчитайки вероятното запазване на апетита за риск на пазарите през следващата година.

"Икономиката се възстановява, политиката на централните банки ще остане стимулираща през следващите години, което предполага, че фонът за рискови активи ще бъде благоприятен. Реалността е, че пазарите ще се фокусират върху възстановяването ", каза Брайън Левит, стратег на глобалните пазари на Invesco за Bloomberg TV.

Индексът ICE, който проследява динамиката на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинг и шведска крона), загуби 0,3% по време на търговията в сряда. По-широкият WSJ доларов индекс падна с 0,3%.

Общата валута днес сутринта поскъпна спрямо американската с 0,25% - до $1,2280 за едно евро в сравнение с $1,2249 за евро в края на предходната сесия.

Стойността на американската валута по отношение на японската спада по същото време до 103,35 йени за долар срещу 103,58 йени за долар при закриване на търговията във вторник.

Британският паунд поскъпна спрямо долара с 0,21%,а австралийският долар - с 0,62%.

Междувременно ситуацията с глобалната епидемия от коронавирус остава предизвикателна. Първият случай на заразяване с нов тип коронавирус, поради който преди това бяха въведени строги ограничителни мерки в Обединеното кралство, беше открит в американския щат Колорадо.

В същото време надеждите за големи директни плащания към американците като част от нов пакет от мерки за подкрепа на икономиката все още не са оправдани. Лидерът на републиканското мнозинство в Сената Мич Макконъл блокира гласуването на законопроекта, приет от Камарата на представителите преди ден. Той предвижда увеличение на директните плащания към американците до 2 хиляди долара от планираните преди това 600 долара.