Американският долар опитва отскок от петседмичните дъна спрямо останалите основни валути, достигнати по-рано днес. Спадът бе характерен тази седмица за „зелените пари” след изказването на Джанет Йелън в понеделник, което намали надеждите за скорошно вдигане на лихвите в САЩ.

Щатската валута намери известна подкрепа от поредни добри седмични данни за молбите за помощи при безработица в САЩ.

В същото време слабото представяне на глобалните финансови пазари (спад на фондовите борси по цял свят) е сигнал, че инвеститорите отново погледнаха на долара и най-вече на йената като "валути-убежище".

Тяхното нежелание за покупки на рискови активи се изразява и в подновен интерес и към облигационния пазар, което доведе до скок на цените на суверенните дългови книжа и респективно до спад на тяхната доходност.

Днес доходността на 10-годишните немски дългови книжа удари ново историческо дъно от 0,027%, а на британските облигации - рекордно дъно от 1,222%. Въпреки че и доходността на 10-годишните американски облигации се понижи за трета поредна сесия на търговия до 1,672%, достигайки най-ниско ниво от 11-ти февруари насам, лихвеният спред между тези и книжата на Германия и Великобритания се разшири (в полза на американските), което също оказва известна подкрепа за щатската валута спрямо еврото и британската лира.

След като по-рано през деня еврото поскъпна до 4-седмичен връх от 1,1415 долара, към края на европейската търговия то вече се намира под натиск от продажби, понижавайки с 0,55% до ново дъно за настоящата седмица от 1,1312 долара, информира bmr.bg.

Основен печеливш от напрежението на световните капиталови пазари е японската йена с оглед на нейния статут на "валута-убежище".

Доларът се понижава към 5-седмично дъно от 106,26 йени, докато еврото се срина с 1% до тригодишно дъно 120,53 йени - най-ниско ниво за единната европейска валута от началото на април 2013 година.

По-рано през деня фючърсите на американския лек суров петрол удариха 11-месечен връх от 51,67 долара за барел, а на петрола сорт брент - най-високо ниво от октомври 2015-а от 52,86 долара, но рязкото обръщане на посоката на петролните пазари и текущото понижение на "черното злато" с над 1% пък оказват подкрепа на "зелените пари" спрямо "стоково-зависимите валути" като австралийския и канадския долар.

Австралийският долар се понижава с 0,5% към 0,7420 щатски долара, след като по-рано през деня се поздрави с 5-седмичен връх от 0,7504 долара. Намаляването на петролните цени с над 1% допринася за предпазлив отскок на щатския долар към 1,2765 канадски долари.

За разлика от тях, новозеландският долар поскъпва с цели 1,81% към едногодишен връх от 0,7146 щатски долара, след като по-рано днес Централната банка на Нова Зеландия остави без промяна основната си лихвена ставка на ниво от 2,25%, изненадвайки участниците на валутните пазари, които очакваха тя да бъде понижена.