Министерският съвет публикува за обществено обсъждане Проект, в който се определят правилата за възлагане на дейности по инвестиции от крайни получатели на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост.

Припомняме, че миналата седмица бяха публикувани и преработените проекти в Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), в отговор на коментарите на Европейската комисия.

Румънският План за възстановяване e одобрен. Страната очаква над 29 милиарда евро

Румънският План за възстановяване e одобрен. Страната очаква над 29 милиарда евро

€14,2 милиарда са безвъзмездни средства, а 14,9 милиарда евро са под формата на заеми

Изпълнението на голяма част от инвестициите, включени в Плана, ще се осъществяват чрез сключване на договори с крайни получатели, които не са възложители по Закона за обществените поръчки.

"За осъществяване на дейностите по инвестициите ще е необходимо тези крайни получатели да сключват договори за изпълнение с други субекти", разяснява заместник министър-председателя по еврофондовете и министър на финансите Асен Василев в доклад към Проекта. По думите му целта е да се регулира реда за сключване от крайни получатели на договори за изпълнение на дейности, както и да се намали риска от измами, корупция и конфликт на интереси при разходване на средства от Механизма.

"Това е подход, приложим по оперативните програми, финансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове, в резултат на което е натрупан значителен опит както от органите, участващи в управлението и контрола на тези програми, така и от изпълнителите на проекти. Посоченият подход е разпознаваем и приложим от участниците в икономическия живот на страната, което ще намали стреса в системата от въвеждането и прилагането на нови правила", разяснява министърът на финансите.

Банковата общност подкрепя приетия от правителството План за възстановяване и устойчивост

Банковата общност подкрепя приетия от правителството План за възстановяване и устойчивост

Правилата

Крайните получатели ще възлагат дейности след провеждане на процедура за избор с публична покана. Такава процедура ще се провежда, когато дейностите по одобрената инвестиция са с планирана стойност по-голяма или равна на: 

  1. 50 000 лв., без данък върху добавената стойност, за строителство;
  2. 30 000 лв., без данък върху добавената стойност, за доставки или услуги.

Срокът за подаване на офертите в процедурата не може да бъде по-кратък от 7 дни от публикуването на поканата.

Определянето на изпълнител при провеждане на процедурата ще се извършва въз основа на икономически най-изгодната оферта. След изтичане на срока за подаване на оферти крайният получател разглежда и оценява постъпилите оферти.

Предложения и коментари по Проекта ще могат да се правят до 21 април.