Тази седмица започна с понижение на европейските борси, които отстъпвайки от едномесечните върхове от петък. Инвеститорите са в напрегнато очакване на ключовото заседание на ЕЦБ в четвъртък, когато ще стане ясно дали, както се очаква, централната банка ще предприеме по-нататъшни стимулиращи мерки в областта на паричната и на лихвената политика.

Днешни данни, отчитащи понижение на индустриалните и промишлени поръчки в Германия за втори пореден месец, както и тези на агенция Sentix, показващи влошаване на инвеститорското доверие в еврозоната за трети пореден месец от началото на годината, вероятно ще окажат допълнителен натиск върху ЕЦБ да предприеме по-агресивни стимулиращи мерки.

Очаква се централната банка да намали с нови 10 пункта настоящата отрицателна ("наказателна") депозитна лихва до -0,40% и да увеличи размера на програмата за "количествени улеснения" (срока на действие или дори размера на покупките на еврооблигации за 60 млрд. евро на месец).

Някои инвеститори обаче се опасяват, че очакванията на финансовите пазари за извънредни стимули от страна на ЕЦБ могат да се окажат прекалено високи,  коментира bnr.bg.

В същото време Банката за международни разплащания (BIS) предупреди, че провежданите от редица централни банки стимулиращи парични политики може би вече имат по-слабо позитивно влияние върху финансовите пазари, отколкото преди време и повдигна въпрос за потенциални негативни последици от един от основните прилагани инструменти - въвеждането на отрицателни лихвените проценти.

Това накара инвеститорите на европейските капиталови пазари да стартират търговията с прибиране на печалби от дълги позиции в акции, което доведе до отстъпление на основните фондови индекси от техните петъчни най-високи нива от края на януари и началото на февруари.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,86% след негов ръст с 3,1% през предишната седмица. Немският фондов индекс DAX губи 1,12% от стойността си, въпреки малко по-добър от очакваното, но като цяло негативен доклад за влошаване на промишлените поръчки за втори пореден месец през януари.

Френският индекс CAC40 се понижава с 0,97%, като основно негативно влияние на борсата в Париж оказва спадът с над 5% на акциите на Électricité de France S.A. след информация, че финансовият директор на водещата компания за комунални услуги Томас Пикюемал е подал оставка.

Причината за тази изненадваща стъпка не се коментира офиицално, но източници от EDF споделят, че оставката е свързана с проекти на компанията за изграждане на два ядрени ректора във Великобритания за 18 млрд. паунда и опасения относно нейната способност да ги финансира.

Британският индекс FTSE100 също бележи понижение с 0,85% въпреки днешно поредно повишение на петролните цени, тъй като отстъплението на фючърсите на медта от 4-месечните петъчни върхове оказват натиск върху миннодобивните компании.

Акциите на Anglo American PLC падат с близо 5%, на Antofagasta PLC - с 2,27%, на Fresnillo PLC - с 1,77% и на BHP Billiton PLC - с 2,72%.