Еврозоната може да спечели повече от присъединяването на България, отколкото България от влизането си във валутния съюз. Това заяви икономистът от Отворено общество Георги Ангелов. По думите му в момента на 17-те страни се нуждаят от подкрепа заради дълговите кризи в по-старите държави - членки на валутния съюз като Гърция, Испания и други, pпредаде Дарик радио.

„Преди година можехме да кажем едно изречение за еврозоната: България има полза от влизане в еврозоната. Сега вече казваме: България има полза от влизане в еврозоната при две условия, ако еврозоната не се срути, разбира се и ако не трябва да платим твърде голяма цена за спасяването на фалиралите страни.

Ако трябва да изкараме 5-10 млрд. евро, което не е невъзможен сценарий при фалиране на някоя голяма страна като Испания и Италия например, тогава не е толкова сигурно, че ще спечелим от влизане в еврозоната. В този смисъл вече се добавят допълнителни изисквания. При равни други условия печелим от влизане в еврозоната, но тя трябва да е стабилна и да не фалират повече страни. Иначе ще трябва да ги спасяваме, а при сегашното разпределение на квотите, България ще трябва да плати доста пари", каза Ангелов.

Влизането в еврозоната ще ни донесе по-високи цени и по-ниски банкови лихви, смята от своя страна икономистът Надя Йоргова от Института за икономическа политика. Според изготвен от нея доклад страната ни трябва да се присъедини максимално бързо към механизма, предхождащ еврозоната и в самата еврозона, защото позитивите са повече от негативите.

По думите на Йоргова, очакванията на голяма част от населението за влизането в еврозоната кореспондират с повишаване на инфлацията. Едва ли има някой, който да се повишат цените в момента на влизането и подмяната на националната валута и до голяма степен вероятно това е така, коментира тя.

Икономистката призна факт, че всички страни, може би освен Гърция, която се е присъединила още преди еврото физически да стане разплащателно средство, всички останали страни наблюдават ефекта от закръглянето нагоре, което избутва инфлацията с по-висок ръст, отколкото ако не бъде подменена националната валута. Йоргова смята, че това ще се случи и в България просто защото няма как търговците да бъдат принудени да не повишат цените си.

Според нея обаче от друга страна, трябва да се има предвид, че няма как този ефект да не се отрази по същия начин и на трудовите възнаграждения, така че частично да бъде компенсиран.