Ръстът на цените в Еврозоната през юни е по-голям от очаквания и е достигнал рекордно ниво от създаването на валутния съюз, пише "Франкфуртер алгемайне Цайтунг". Според Евростат разходите за издръжка на живот рязко са се повишили и  хармонизираният  индекс на потребителските цени в сравнение със същия месец на миналата година се е покачил до 4%.

Селските стопани прогнозираха, че инфлацията ще е 3,9% след поскъпването от 3,7% през май и 3,3% през април. Основен принос за ръста на цените има поскъпването на енергийните ресурси. В понеделник, 30 юни, цената на барел  петрол достигна рекорден ръст до  143 долара.

Според Европейската централна банка стабилизация на цените ще се получи, когато хармонизираният индекс на потребителските цени падне под 2%.  

Данните трябва да убедят Европейската централна банка, че рисковете пред ценовата стабилност са се повишили. В началото на този месец президентът на ЕЦБ Жан Клод Трише обяви, че банката ще повиши лихвите.   

Предишното изследване включваше информация за 9 от общо 15-те членки на валутния съюз, между които и Германия.

В изследването на Евростат се взети предвид цените на храните, енергията, наемите, разходите по външния вид, домашни уреди, за музикална техника, банкови и застрахователни услуги и посещенията в ресторант.   

България все още не член на Еврозоната, но това една от стратегическите й цели в икономиката. Желанието на правителството България да се присъедини към икономическото пространство на Европейския съюз през 2010-2011 година. Ръстът на инфлацията, който „усили скоростта си" през последните две години, може да се окаже бариера пред амбициозните цели на кабинета. Очаква се повишението на цените да продължи "своята алпинистка експедиция" след поскъпването на тока, парното и природния газ от 1 юли.

Нашата северна съседка също се стреми към Еврозоната.  Румъния възнамерява да приеме еврото като официално разплащателно средство през 2012-2014 година.