Август месец донесе най-големия месечен спад за китайската валута за всички времена. Юанът е загубил 4% от стойността си през месеца, според данни на Bloomberg.
Това накара редица икономисти да се разтревожат дали негативната серия няма да продължи и през септември, както и дали негативният ефект няма да се разпространи и върху други държави.
"Пропадането" на валутата нямаше да бъде възможно без намесата на правителството в Китай, което разреши нейното поевтиняване. Причина затова е положителният ефект за местната икономика - по този начин износът става по-евтин и съответно страната продава повече навън.
Валутният ход дойде в отговор на търговската война между Китай и САЩ и митническите ограничения за китайски стоки, които американският президент Доналд Тръмп наложи. Според икономисти, юанът ще продължи да поевтинява заради продължаващият натиск от страна на американската администрация.
Стратегията на Пекин дава резултат, като последните данни за дела на китайския експорт в световен мащаб се увеличава, достигайки 12% от общия, според данните на Capital Economics.
Въпреки че носи икономически ползи на Китай, валутният ход носи и загуби на други развиващи се пазари. Така например анализатори посочват, че обезценяването на юана е довело до обезценяване и на аржентинското песо. През 2015 година, когато Пекин отново предприе такъв ход, поевтиняха руската рубла и колумбийското песо.