Личната карта в България е задължителна за всеки гражданин, навършил 14-годишна възраст. Издаването на първа лична карта на лица от 14 до 16 години, както и за лица над 70 години, е безплатно.
Всяка следваща лична карта на лица между 14 и 16 г. и всяка карта на лица между 16 и 18 г. се заплаща, като обикновена услуга до 30 дни е 13 лева. Бързата услуга до 3 работни дни е 26 лева, а експресна услуга до 8 работни часа е 65 лева.
За лица от 18 до 58 години личната карта е с валидност 10 години и струва 18 лева за издаване до 30 дни, 36 лева - до 3 дни, и 90 лева - до 8 работни часа.
Личната карта за лица от 58 до 70 години е безсрочна. Издаването й в рамките на един месец е 11 лева, до 3 дни е 22 лева и до 8 часа - 55 лева.
Издаването на лична карта на лица с трайно намалена работоспособност или вид и степен на увреждане 50 и над 50 на сто струва 2 лева при обикновената услуга до 30 дни, 4 лева - до 3 дни и 10 лева - до 8 работни часа.
Имайте предвид, че ако заявите стандартно издаване на карта до един месец, има голяма вероятност тя да е готова за доста по-кратко време. Можете да направите справка дали личната Ви карта е готова тук.
Ако искате да проверите дали валидността на документа Ви за самоличност все още не е изтекла, проверете тук.
Тъй като България е член на Европейския съюз, българската лична карта може да бъде използвана като документ за идентичност при пътуване в рамките на ЕС и Шенгенското пространство.
Личната карта се приема като документ за пътуване от държавите от Европейската асоциация за свободна търговия, в европейските микродържави Андора, Лихтенщайн, Малта, Монако, Сан Марино и Ватикана.
Личната карта се приема и в коронните владения на Великобритания - остров Ман в Ирландско море и Нормандските острови в пролива Ла Манш - Гърнси и Джърси. Българската лична карта се приема като документ за пътуване и в Албания, Босна и Херцеговина, Грузия, Косово, Молдова, Черна гора, Македония и Сърбия.
За сравнение, ви представяме информация за това колко струва издаването на лична карта в някои други европейски държави.
Белгия
Всички белгийски граждани на възраст над 12 години си издават лична карта. Цената в зависимост от общината е приблизително 20.50 евро и е с валидност от 5 години.
Любопитен факт е, че белгийските лица над 15-годишна възраст са задължени винаги да носят лична карта със себе си, освен ако не са на разстояние от 200 метра от дома си.
Германия
Германската лична карта е валидна за период от 10 години.А ако притежателят е под 24-годишна възраст на датата на издаването й, валидността е 6 години.
В момента личната карта в Германия струва 28.80 евро за граждани над 24 години. За германците под тази възраст цената е 22.80 евро.
Гърция
В южната ни съседка всички граждани над 12-годишна възраст са задължени да притежават лична карта.
Естония
Балтийската държава е смятана за лидер в областта на електронното правителство. Някои дори нарицателно я наричат "E-stonia". Използвайки специални лични карти, гражданите на Естония получават достъп до почти всички публични услуги чрез интернет на специален сайт www.eesti.ee.
Всички граждани и постоянни жители на Естония са законово задължени да притежават лична карта от 15-годишна възраст. Издаването струва 25 евро, а за бързо получаване се заплащат 45 евро.
Личната карта на всеки естонец не само го идентифицира във физическия свят, но и работи в електронна среда, позволявайки на хората да имат достъп до почти всяка електронна услуга, включително тези на банките, компаниите за комунални услуги и дори да плащат билети за паркинг с мобилни телефони или в градския транспорт.
Личната карта в Естония се използва и при Интернет формата за гласуване в страната. През февруари 2007 г. тя беше първата държава в света, която въведе електронното гласуване за парламентарни избори.
Италия
Италианската лична карта е валидна за 10 години. От 2001 г. в Италия е въведен електронен вариант на документа, но за повече от 10 години така и не се е установила като масова практика.
Финландия
В скандинавската държава валидността на личната карта е 5 години. За възрастни граждани тя струва 55 евро, за непълнолетни - 36 евро, а временната лична карта е 33 евро.
Любопитен факт е, че Дания е една от малкото страни-членки на ЕС, която в момента не издава национални лични карти, като тук не се отчитат шофьорските книжки и паспортите, издавани за други цели.
Във Франция пък личната карта не е задължителна. Валидността на документа е за период от 15 години.