Като цяло лихвената политика на банките през август не показва някакви видими различия или сериозни отклонения в сравнение с предходните месеци. Средната лихва по потребителските кредити продължава да танцува между нивата от 9,3% и 9,6%, като този месец отчита спад. Средната лихва по жилищните заеми се движи все така слабо надолу.

Не е изненада, че и лихвите по овърдрафта за граждани и по кредитните карти остават все така високи. Ето какво пише БНБ по тази тема:

"През август 2024 г. средният лихвен процент по кредитите за потребление в левове се понижава с 0.13 пр. п. до 9.27%, а годишният процент на разходите (ГПР) по тези кредити - с 0.09 пр. п. до 10.04%. При жилищните кредити в левове, средният лихвен процент спада с 0.01 пр. п. до 2.52%, а ГПР по тези кредити нараства с 0.01 пр. п. до 2.84%. Средният лихвен процент по другите кредити в левове намалява с 0.05 пр. п. до 3.90%. Средният лихвен процент по другите кредити в левове на Работодатели и самонаети лица се понижава с 0.05 пр. п. до 3.92%. През август 2024 г. средният лихвен процент по овърдрафта в левове се повишава с 0.08 пр. п. до 14.76%, а при кредитите по кредитни карти, извън безлихвен гратисен период, в левове - с 0.06 пр. п. до 20.74%"

БНБ задържа антицикличния буфер на рекордните 2%

БНБ задържа антицикличния буфер на рекордните 2%

От централната банка виждат потенциално натрупване на рискове за банковата система

Добре е да се отбележи, че увеличеният, макар и незначително Годишен процент на разходите (ГПР) при намаляващ лихвен процент означава, че има нарастване на свързаните с тях такси и комисионни. Това обаче е очакван ефект от значителните разходи (става дума за стотици милиони левове), които банките поеха за подготовката по въвеждане на еврото. Изглежда, че сега те започват да ги компенсират, като това става, разбира се, за сметка на клиентите.

Не трябва да се забравя, че всеки устрем към каквато и да е цел си има цена и тя винаги е за сметка на потребителите. И колкото по-голяма е целта, толкова по-голяма е цената. Винаги трябва да се помни, че безплатен обяд няма. Въпросът е какво става, когато си предплатил за обяда, а в крайна сметка не те допускат до масата на който той е поднесен, защото не си спазил дрескода, за който предварително си бил уведомен, че е задължителен...

БНБ прилага фини настройки в риска по жилищните кредити

БНБ прилага фини настройки в риска по жилищните кредити

Новите правила за обезпеченост и платежоспособност при жилищни кредити не са рестриктивни

При заемите за бизнеса ситуацията е почти идентична с едно изключение. Отчетен е забележим ръст на средната лихва по заемите в евро с обеми от над 1 млн. евро. При отчетените тенденции за намаляващ шестмесечен Европейски междубанков лихвен процент (EURIBOR) този факт означава, че или има сериозно търсене на подобен ресурс (възможно е и за единични големи сделки), или банките са вдигнали рисковата премия за големите кредити.

Във всеки случай по отношение на заемите за бизнеса съобщението на БНБ гласи следното:

"През август 2024 г. средният лихвен процент по кредитите до 1 млн. евро, договорени в левове, се повишава с 0.06 пр. п. до 4.25%, а по тези над 1 млн. евро се понижава с 0.18 пр. п. до 4.60%. Средният лихвен процент по кредитите до 1 млн. евро, договорени в евро, нараства с 0.02 пр. п. до 4.55%, а по кредитите над 1 млн. евро - с 1.12 пр. п. до 5.37%. През август 2024 г. средният лихвен процент по овърдрафта в левове се увеличава с 0.02 пр. п. до 3.58%, а по овърдрафта в евро намалява с 0.02 пр. п. до 5.21%."

Що се отнася до депозитите, при тях лихвите също са в отдавна добре познатото си състояние. По левовите депозити на граждани средната лихва не може да добута до 1%, за разлика от тази по спестяванията в евро, която през август е нараснала с малко повече от четвърт процент до средно ниво от 1,78 процента.

Има видим спад - с 0,40 процентни пункта на средната лихва по левовите депозити на бизнеса, която е на ниво от 1,78% и лек ръст на средната лихва по евродепозитите на фирмите, която е 2,67 процента.