Пазарът на криптовалути имаше една наистина луда седмица. След като още през миналата най-голямата дигитална валута започна да губи значителна част от стойността си, в сряда bitcoin беше изправен пред сериозен срив, който остави цената му под 40 000 долара.
Целият пазар беше на червено, а стойност в размер на няколкостотин милиарда долара беше изтрита. В четвъртък обаче посоката се обърна и криптовалутите започнаха да възстановяват част от спада си и днес те са отново на зелено.
Основно bitcoin отново мина границата от 40 000 долара само ден, след като капитализацията на пазара се сви с 500 милиарда долара. За последните 24 часа цената на дигиталната валута е с 0,73% нагоре до 40 174 долара, показват данните на платформата CoinDesk.
Втората по големина криптовалута - ether, е поскъпнала с 6,44 на сто до 2785 долара, а dogecoin, която преди ден поевтиня с 20 на сто, сега е компенсирала половината от загубата си до цена от 0,37 долара.
След първите положителни сигнали за пазара след рекордните разпродажби в средата на седмицата, много анализатори остават оптимистични за представянето му.
"Мисля, че (бел.ред. криптовалутите) са тук и ще останат. Те няма да изчезнат, както златото. Да, пазарът има своите пикове и спадове и сряда не беше добър ден. Те са тук, защото има хора на пазара, които искат нещо друго освен традиционните валути. Независимо дали е правилно или грешно, това е нещо, което пазара иска", посочва съоснователя на The Caryle Group Дейвид Рубенщайн пред CNBC.
Според изпълнителният директор на най-голямата платформа за търговия с криптовалути Binance за САЩ Браян Брукс, основният проблем се корени в образованието и знанието на инвеститорите, което би доведе до по-малко волатилност.
"Твърдя, че проблемът е както в знанията на инвеститорите, така и в необходимостта от изграждане на инфраструктура. Мисля, че се намираме в момент, в който много инвеститори не знаят каква е разликата между ether и filecoin. Те възприемат всичко това просто като крипто, но не биха търгували с акции по същия начин", казва той.
"Смятам, че трябва да се съсредоточим върху това какво представляват тези отделни валути, каква е стойността зад тях и когато имаме необходимото ниво на знание, ще видим, че част от тази волатилност ще изчезне", смята експертът.