Фондовите пазари в Европа се намират под нов натиск от продажби и акциите са на път да приключат със солидни загуби за втора поредна седмица от началото на годината. Те последваха подновения трус на китайските  борси и трайния спад на петролните цени под важното ниво от 30 долара за барел до нови 12-годишни дъна.

В края на азиатска търговия основният китайски индекс Shanghai Composite се понижи с 3,55% до 2900,97 пункта - най-ниско ниво от декември 2014 година. По този начин ключовият индекс се обезцени с 20% от неговите неотдавнашни върхове, което по дефиниция е ясен знак, че китайските фондов пазар е навлязъл в "меча фаза" (в устойчив цикъл на падащи акции на китайските компании), коментират от bnr.bg.

Търговци и анализатори отдават днешните агресивни разпродажби на китайските борси на информация в местни медии, според която банките в Китай вече няма да приемат акции на местните компании като гаранция при отпусканите от тях кредити. Китайският банков регулатор за сега не коментира тази информация и това провокира нова инвеститорска паника с оглед на страхове, че подобен ход от страна на банките в страната ще доведе до рязко намаляване на паричната ликвидност.

Новата паника на китайската борса поднови солидния натиск от продажби и на международните петролни пазари, като фючърсите с доставка през февруари на американския лек суров петрол вече се сриват с 5,32%, пробивайки трайно под "кота 30" и достигайки ново многогодишно дъно от 29,39 долара за барел (най-ниско ниво от ноември 2003 година).

Аналогичните фючърси на петрола сорт Брент падат с близо 4% до ново многогодишно дъно и също пробват пробив под 30 долара, достигайки 29,43 долара за барел (най-ниско ниво от февруари 2004 година).

Според търговци на "черното злато", днешните агресивни продажби се дължат отчасти и на спекулации, че международните санкции спрямо Техеран могат да бъдат вдигнат още този уикенд, след което пазарите ще бъдат залети в скоро време с големи количества ирански петрол и това допълнително ще усложни сериозния проблем със свръхпредлагането, който е в основата на много ниските петролни цени.

Всички това се отразява силно негативно и на борсите на стария континент, като общият индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 1,8% към 333,37 пункта - най-ниско негово ниво от декември 2014-а година. Основният европейски индекс е на път да приключи със седмична загуба от близо 2%, отчитайки понижение за трета поредна седмица и спад с близо 8,5% от началото на годината.

Немският фондов индекс DAX пада с 1,43%, френският индекс CAC40 - с 1,58%, а основният индекс на борсата в Милан (MIB) - с близо 2%. Британският индекс FTSE100 се понижава с 1,35%, като в рамките на настоящия месец вече се раздели с 5,7% от стойността си.

Сривът на петролните цени под 30 долара за барел се отразяват най-негативно на енергийния сектор, като общият индекс на европейските компании от петролния и газов бизнес SXEP пада с 2,68%, докато индексът на миннодобивните компании SXPR - с 5,81%.

Акциите на Tullow Oil PLC губят близо 7% от стойността си, на Galp Energia SGPS се понижават с 3,47%, на Repsol SA - с 2,76%, на Royal Dutch Shell PLC - с 2,48%, на British Petrolium - с 2,6% и на BHP Billiton PLC - с 6,18%.

Акциите на Renault SA се понижават с 2,7% само ден, след като френският автомобилен гигант потвърди, че е разследван от комисията за борба с измамите, което доведе до срив на неговите акции в четвъртък с над 10%.