В началото на валутната търговия във вторник курсът на щатският долар е практически без особена динамика по отношение на еврото, паунда и йената.

И американската и японската валути се подкрепят от търсенето на активи за безопасни убежища на фона на разпространението на по-заразния делта вариант COVID-19 в Азия и други региони на света, което поражда опасения за новите ограничения, засягащи икономиката и потреблението.

Днес сутринта към 10 часа българско време общата валута се разменя спрямо американската на ниво около $1,1915 за евро в сравнение с $1,1925 за евро в края на предишната сесия.

Спрямо японската валута, доларът се търгува за 110,62 йени срещу 110,63 йени предишния ден.

В същото време еврото спадна до 131,86 йени спрямо 131,96 йени при затварянето на търговията в понеделник.

Британската лира стерлинг слабо се променя, като се понижава до ниво от 1,3863 долара за паунд. В края на юни британската валута се насочва се към над 2% месечна загуба спрямо зелените пари, Завършва най-лошият месец за лирата от септември, тъй като позицията на Банката на Англия контрастира с изненадващата "ястребовска" промяна в настроенията на Федералния резерв на САЩ, пише Тrading Еconomics.

Индексът ICE, който проследява динамиката на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинг и шведска крона), добавя 0,03% по време на днешната търговия, а по-широкият индекс WSJ Dollar - 0,01%.

Участниците на пазара тази седмица очакват публикуването на данни за безработицата в САЩ за текущия месец, които ще бъдат публикувани на 2 юли. Статистиката за пазара на труда са ключови за политиката на Федералния резрев заедно с инфлационните показатели. До голяма степен от динамиката на заетостта ще зависи, кога регулаторът ще започне да отменя мащабните стимули, въведени в пика на пандемията.

Президентът на Банката на Федералния резерв на Минеаполис - Нийл Кашкари, заяви миналия петък, че докато американската икономика е в ранните етапи на силно възстановяване, все още има дълъг път за възстановяване на работни места, загубени по време на пандемията от коронавирус.

"Сега сме само в началото на това, което се надявам да бъде много мощно възстановяване, но все още сме в дълбока дупка", тъй като броят на работните места в икономиката е с около 7 милиона по-малко, отколкото преди пандемията, каза той по време на речи на онлайн събитие.

Междувременно ръководителят на Банката на Федералния резерв на Бостън - Ерик Розенгрен, изрази готовност да обсъди ограничаването на мерките за подкрепа на американската икономика, отчасти свързани със опасенията, че изключително евтините заеми могат да я дестабилизират.

"Определено е време да започнем да мислим колко бързо би било подходящо да се отдалечим от мерките за стимулиране", каза Розенгрен в онлайн презентация. Той обаче не посочи времевата рамка, в която според него това може да се случи.