Лихвите по българските Държавни ценни книжа на вторичния пазар днес отбелязаха увеличение.
Това се случва, след като в петък финансовото министерство реши спешно да издаде емисия ДЦК на стойност 800 млн. лв. и матуритет 6 месеца, за да може да се разплати със зърнопроизводителите.
По информация на сайта Investing.com, лихвите по книжата ни с матуртет 3 г. и 7 г. са нараснали съответно с 0.06 процентни пункта до 1.444% и 0.1 процентни пункта до 2.564%. Тъй като повишаването на лихвите по облигациите винаги върви в обратна посока на цената на самите книжа това означава, че българските ДЦК днес са в процес на разпродажба от международните и вътрешни инвеститори.
На 16 февруари или ден след решението на МФ за спешния акуцкон лихвите по едногодишните облигации скочиха рязко от 0.554 до 0.896 процента. Установеното ниво е най-високото от юли миналата година и предвещава по-високи лихвени нива на идващия търг, а от там и разходи на държавата.
Това означава, че данъкоплатците най-вероятно ще платят по-скъпо новия дълг от 800 млн. лв свързан с изплащането на субсидиите на зърнопроизводителите, отколкото ако емисията беше планирана и не беше предизвикала изненада сред инвеститорите.
* Материалът не е препоръка за инвестиционно решение
Nasich11
на 19.02.2013 в 12:30:55 #4ако Симеон Дянков може да се нарече финансист аз съм тролей не може на някъв самоизмислил се некадърник от Ловеч който върна държваата с 8 млрд назад за 3,5 години да се нарече финансист.... вие нищо не разбирате от икономика и финанси
dobri1
на 18.02.2013 в 22:21:08 #3Не е нужно да се чака цяла година, за да се осъзнае, че Дянков е най-успешният български финансов министър до сега, успял да изгради и запази фискалната стабилност на България, за разлика от много други европейски и световни икономики, въпреки многобройните проблеми, наследени от предишните правителства и вътрешния натиск. Най-красноречив е фактът, че въпреки орязания бюджет на ЕС поради кризисните условия и нуждата да се инжектират огромни парични потоци за спасяване от фалит на държави като Испания, Италия и Гърция, за България бяха предвидени повече средства по фондовете,едни от най-многото спрямо БВП в Европа. Е, това ако не е доверие към финансовата политика, здраве му кажи. Проблемът е, че финансист като Дянков с неговите способности вместо да има свободата да ги използва за благото на държавата е просто една пионка в политическа игра на власт и разпределение на ресурси и влияние. Жалко, пилеем човешки потенциал, което няма да се окаже без последствия...
BobyA
на 18.02.2013 в 19:50:32 #2Да не се окаже сега че ще ревем за Дянков след 1 година.
HaideNashte
на 18.02.2013 в 16:28:36 #1А сега накъде