"За мръсната игра на държавата под диктовката на частните интереси на ликвидаторите - действие (пред)последно". Такова заглавие е избрал банкерът Цветан Василев за поредното си обръщение, публикувано на личния му сайт днес - денят, в който трябва да станат ясни резултатите от одита на злополучната КТБ и ТБ "Виктория", пише news.bg.

За пореден път в писмото си Василев критикува действията на БНБ и твърди, че Централната банка няма желание да води сериозна дискусия за преструктурирането на КТБ.

"Жалките обяснения от страна на Централната банка, ръководена от г-н Искров, че EPIC не бил представлявал Оманския фонд като акционер в банката, представляват поредният елементарен и нескопосан претекст, под който реални преговори и действия по възстановяването на финансовата институция така и да не започнат (само преди няколко години БНБ не посмя публично да опровергае твърденията за непрозрачност на капитала на КТБ по повод участието на Оманския фонд в него чрез люксембургска компания).", припомня Василев.

"Очевидно за цялата общественост е, че БНБ започна да прибягва до абсурдни извинения, само и само да не изпълни законовите си задължения, а да продължи послушно със слугинажа в интерес на коалицията „ППП", активно обслужвана от определени неправителствени организации. Едва ли у някого е останало и капка съмнение, че за изпълнението на целта по съсипването на финансовата институция е впрегнат целият наличен ресурс - от следствието и прокуратурата, през квесторите - до одиторите", подозира банкерът.

По думите на Василев "по всичко личи, че ликвидаторите в лицето на тази коалиция, макар и с известно забавяне, са на път да доведат постановката си до нейния „закономерен" завършек, изразяващ се в подготвянето на почвата за ликвидацията на банката и така желаното разграбване на нейните апетитни активи. Последните, разбира се, ще бъдат скоростно разпределени на „правилните" инвеститори, и то - на завидно добри цени."

Според Цветан Василев мрачният сценарий ще се осъществи с помощта на "подготвителни действия", каквото е продажбата на кредитния портфейл на банката и разделянето му в 4 категории. Портфейлът има "своите надеждни обезпечения, изразяващи се включително и във възможността за осъществяване на допълнителен контрол върху някои от компаниите кредитополучатели", категоричен е банкерът.
Именно от това разделение на кредитния портфейл на КТБ ще допринесе за покупката на безценица на някои компании, смята още Цветан Василев.

В първата група от разделените активи на банката попада компанията "Петрол", която по думите му се оценява на 400 млн.евро. Три от четирите компании, собственици на "Петрол" обаче, попадат в третата група, което "навежда на мисълта, че се цели „Петрол" да бъде продаден в крайна сметка на цена до 130 млн. евро на „подходящите" купувачи", смята Василев и допълва, че "налице са оферти за покупката на същата тази група за цена над 300 млн. евро, т.е. загубата за банката, респективно за всички нейни кредитори и клиенти, ще е в размер на над 200 млн. евро, ако бъде приложен замисленият от ликвидаторите сценарий.

Във втората група от портфейла попадат хотелите "Сана Спейс", чиято стойност била 25 млн. евро и за тях отново имало купувачи. "Равносметката показва загуба от още 19 млн. евро, и то при положение, че кредитът на групата бъде продаден по номинал, което само по себе си е съмнително да се случи, прогнозира банкерът.
В същата група е и кредитът на „Рубин Инвест" като предприятието имало продукция и вземания за поне 15 млн.евро.

"Стъкларският завод в Плевен е с производствен капацитет около 100 хил. тона годишно и струва поне 50 млн. Евро. Независимо от това има огромен риск същият да бъде пласиран практически безплатно.", заявява още той и допуска, че е възможно предишния собственик да си получи обратно предприятието в замяна на свидетелски показания срещу Василев, а освен това този модел ще бъде „гарниран със заплахи и притискане на още хора, които да свидетелстват" срещу него, за да може да бъде публично опозорен.

Той отбелязва, че само за последните три години чрез еднолична му фирма „Бромак" ЕООД е инвестирал в капитала на банката един път 40 и още веднъж 30 млн. евро.

Цветан Василев завършва обръщението си, изразявайки готовността си да продължава да прави всичко по силите си да организира консорциум "от известни международни компании и инвестиционни фондове, който да работи за възстановяването и оздравяването на КТБ АД". Той допълва, че капитализацията на финансовата институция ще се осъществи основно на акционерно ниво чрез „Бромак", но без негово участие.

Василев предупреждава ръководството на БНБ, че "пътят, по който водят КТБ, ще има изключително тежки последствия за цялата система, а в резултат - и за тях самите" и призовава хората, които взимат решения за съдбата на банката да проявят разум и отговорност

"Казусът „КТБ" ще влезе в учебниците и ако те обслужат личните интереси на поръчителите на този варварски спектакъл, имената им ще се наредят в позорния списък на хората с власт, довели държавата до икономическа и финансова катастрофа.", предупреждава Василев.

"Надявам се Централната банка, начело с г-н Искров, да преглътне своето его и да устои на силния натиск от страна на ликвидаторите, като заедно с отговорните институции в казуса вземе най-доброто решение както за банката, така и за цялата банкова и финансова система", заявява на финал банкерът.