Продължилата десетилетие икономическа експанзия награди Съединените американски щати с огромно ново богатство, движено от растящия капиталов пазар и увеличаващите се цени на имотите, разказва The Wall Street Journal.
Но това щастие подмина множество американци. По-бедните 50 процента от американските домакинства, класирани по общо богатство, едвам успяха да възстановят загубеното през рецесията от 2007 - 2009 г. и все още имат 32 процента по-малко, ако изчистим инфлацията, отколкото през 2003 г., показват данни на Федералния резерв. Най-богатите 1 процент от домакинствата имат почти два пъти повече, отколкото през 2003 г.
Данните ни насочват към проблематичната страна на най-дългата икономическа експанзия в САЩ. Ако дойде още една рецесия, тя ще бъде опустошителна за хората, които тъкмо са се възстановили от предходната.
Богаството е изчислено като стойността на активи като жилища, спестени средства и акции, минус дълга. Във всички страни по света разпределението на богатството е неравно, но в САЩ неравенството расте по-бързо, отколкото това при доходите през последното десетилетие. Така разликата между бедни и богати е най-голямата след Втората световна война.
Над 85 процента от активите на най-богатия 1 процента са във финансови активи като акции, облигации и дялове в частни компании. За сравнение, над половината от активите на по-бедните 50 процента от домакинствата са жилища, като например семейния дом. Икономическите и регулаторни тенденции от последното десетилетие направи закупуването на дом още по-трудно за по-бедните.
Днес, по-бедната половина от американците нямат толкова дълг, колкото преди рецесията. А и от 2012 г. насам възстановяването на цените на имотите увеличи и общото им богатство. Но цените на жилищата, като изчистим инфлацията, все още не са достигнали пика от 2006 г., според индекса S&P CoreLogic Case-Shiller.
Междувременно, след десетилетие ръст на цените на акциите, богатството на най-заможните 1% се увеличи със 72% от рецесията насам.
В същото време тези, които са загубили дома си по време на рецесията, или никога не са имали такъв, придобиването на жилище става все по-трудно. Отчасти, регулациите, които трябва да предотвратят още една подобна криза, направиха условията за отпускане на ипотечен кредит по-трудни. Според Сюзан Уочър, икономист в University of Pennsylvania, ако регулациите не бяха променени, 5,2 пр. п. повече американци щяха да притежават дом.