През 2016 г. доходни ще бъдат инвестициите в корпорации с големи запаси на петрол, като британската British Petroleum, италианската Eni и френската Total, които имат минимални задължения и достатъчно капитал, за да могат да придобият по-малките си конкуренти.
Това коментира главният инвестиционен консултант в ЕЛАНА Трейдинг Цветослав Цачев по време на семинар на тема "Прогнози 2016 г. на ЕЛАНА Трейдинг – в какво да инвестираме според тенденциите".
По неговите думи през новата година европейските корпорации ще имат предимство и може да бъдат по-апетитни за инвеститорите спрямо американските. Причината е, че някои от тях ще имат възможност да участват в разработването на находищата в Иран след отпадането на санкциите срещу страната.
Цачев подчерта, че най-важното, за което трябва да се следи при тези компании, е съотношението между приходите и дълга им. Това е и най-добрият начин за инвеститорите да изберат къде да вложат парите си.
На европейския пазар през миналата година, както и за последните три, едни от най-добре представящите се акции са тези на авиопревозвача Airbus Group. През 2015 г. те са се повишили с 13,74%, а за последните три години – с цели 63,97%. Очакванията са тази тенденция да се запаси и в бъдеще.
От друга страна книжата на Daimler AG, която е производител на автомобилите марка Mercedes-Benz, имат ръст от 48,50 на сто за периода между 2013 и 2015 г. През предходната година обаче те отчитат спад от 19,75 на сто заради скандала с вредни емисии на конкурента им Volkswagen, който оказа негативен ефект върху целия пазар.
Според Цветослав Цачев можем да очакваме подобрение на пазара на черното злато, но не и през следващите месеци.
“Петролът ще се върне на цена над 40 долара за барел към края на годината. Това ще доведе до печалби за акциите на големите компании, като Potash, Exxon, Valero”, коментира той.
По отношение на енергийния сектор се наблюдава сериозен спад на облигациите през последната година, като обаче ефектът там е ограничен и е предизвикан от поевтиняването на суровините.
По думите на Цачев обаче енергетиката се очаква да расте със сериозни темпове през следващите 10 години, като заради това тя е най-цененият в момента актив.
Що се отнася до златото, преди неговата търговия беше тясно обвързана с щатския долар.
“Сега факторът, от който зависи реалното му търсене, са събитията в Китай заедно с поскъпването на долара.Това прави търсенето по-слабо и засега посоката е надолу. Златото ще бъде подходящо за покупка в следващите няколко месеца”, посочва Цачев.
*Текстът не е препоръка за взимане на инвестиционно решение.