Опасната тенденция на нарастващи необслужвани кредити през миналата година е спряла, коментира пред агенция „Фокус" изпълнителният директор на консултантската компания „Кредит център" Тихомир Тошев. „За 2013 година можем да кажем, че за първи път българинът вече започна по-успешно да се справя с изплащането на задълженията си. Процентът на лошите кредити замръзна, т.е няма увеличение, както беше през предходните 5 години.", анализира той. „Около 17% в момента са лошите кредити от отпуснатите кредити. Това не означава обаче, че тези хора никога няма да изплатят задълженията си. Повечето от хората се опитват, при първа възможност - когато намерят работа и получават доходи, да започнат да изплащат задълженията си.".


Според експертът именно тенденцията за търсене на начини за погасяване на заемите - предсрочно или в закъснение, е причината за спрения растеж на необслужваните кредити. „Естествено, продължава да има хора, които изпитват затруднения в справянето със задълженията си. Това идва най-вече от високия процент на безработицата и все още ниските доходи в нашата страна", добавя Тошев.


Предпазливостта на клиентите обяснява и по-слабото търсене на кредити през изминалата година. Но: след средата на годината при потребителските кредити е имало раздвижване, което се наблюдава за първи път в последните няколко години. Една от причините затова би могла да бъде по-малкият обем на тези кредити и тяхното поевтиняване заедно с останалите видове.


Друга интересна тенденция е, че се наблюдава смяна на предпочитаната валута за вземане на заем. „В края на годината отчетохме от кредитите, които бяха изтеглени, че имаше силно предпочитание към „лева" като валута на кредита. Левовите кредити за първи път изпревариха евровите и то сериозно - в края на годината около 70% от кредитите, които се теглеха, бяха в „лева"", казва още Тихомир Тошев.