Кабинетът „Борисов 2" не получи подкрепата на парламентарната Комисия по външна политика за тегленето на нов заем от 8 млрд. евро. Решаващи се оказаха гласовете на подкрепящите управлението "патриоти", които заедно с депутатите от ДПС и Българския демократичен център се въздържаха при гласуването.
Очаквано БСП се обявиха "против", а единствено коалиционните партньори ГЕРБ и Реформаторския блок си вдигнаха ръцете „за" тегленето на нов заем.
Вчера от „БСП Лява България" сигнализираха, че управляващите: "На тъмно и бързо искат от Народното събрание да ратифицира споразумение за вземането дълг от 8 млрд. евро, което е като празен чек за кабинета". Управляващите отвърнаха на удара, като обясниха, че с тези пари ще се рефинансират стари заеми и бюджетният дефицит в периода до 2017-та година.
„За какво ще отидат тези пари? Никъде няма точни цифри, което за нас е притеснително", поиска да разбере народният представител от Патриотичния фронт (ПФ) Юлиан Ангелов.
В отговор министърът на финансите Владислав Горанов обясни, че исканият дълг е съобразен с необходимостта от финансиране на дефицита и падежите на стари дългове до 2017-та година. „Заемът е за дефицити и за вече поети заеми", увери финансовият министър и доказа думите си с данни, според които общият размер на падежите до края на 2017 г. е 5,994 млрд. евро, а общият очакван максимален дефицит е 3,321 млрд. евро.
Горанов обърна внимание и на това, че всеки разход, който държавата прави, е разписан детайлно в бюджетите за съответната година. „Това са обичайни процеси", успокои още министърът на финансите и призова опозицията: „Четете законите за държавните бюджети за съответните години".
От своя страна те продължиха с въпросите. „Кое налага в този момент да се говори за този огромен нов дълг", поиска да разбере депутатът от „БСП Лява България" Кристиан Вигенин.
Готов и с този отговор, Горанов изтъкна, че в момента пазарната среда е много благоприятна за поемането на нов дълг, тъй като има голяма ликвидност на европейските и световни пазари.
"Мотивите ви са несъстоятелни, освен ако не искате да сте единствения, който за три месеца е взел 24 милиарда", се обърна към Горанов и социалистът Валери Жаблянов. Той обвини министъра, че води страната ни към фалит. „Вие искате да получите съгласие на парламента в следващите три години да вкарате България в гръцки сценарий".
„Докато работят камерите, дебатът ще е винаги на ниво между 1 и 5 клас", спокойно му отговори финансовият министър.
В негова защита се обяви депутатът от Реформаторския блок Настимир Ананиев, който отсече, че няма никакъв нов заем, а става дума за покриване на дефицит и удобен момент за рефинансиране на стари заеми. „С това рефинансиране ще спестим разходи от лихвите", дори се похвали Ананиев.
На излизане от заседанието на парламентарната външна комисия министърът на финансите Владислав Горанов заяви пред журналисти, че категорично очаква водещата Комисия по бюджет и финанси да подкрепи поемането на нов дълг в размер от 8 млрд. евро.
По-късно обаче от пресцентъра на НС разпратиха съобщението, че в същност комисията била приела законопроекта за дълга с 9 гласа „за", 3 гласа „против" и 5 гласа „въздържал се".
Председателят на комисията Джема Грозданова уточниява, че на заседанието е преброен като "въздържал се" и гласът на Красимир Богданов от Патриотичния фронт, който всъщност не е присъствал и не се е регистрирал в началото на заседанието.