Сингапур, основен международен финансов център, загуби короната си като най-голям брутен пазар в Югоизточна Азия за първични публични предлагания през 2018 г.1 пише CNBC.

Вече води Виетнам, която често не заема челни места за инвеститорите. Всъщност комунистическата страна все още се счита за развиващ се пазар от основните доставчици на индекси, което означава, че тя е по-малко установена и по-рискова от дори нововъзникващите пазари. Междувременно Сингапур се класифицира като развит пазар.

Падането на Сингапур тази година обаче нямаше много общо с покачването на Виетнам, отбелязват експерти. Вместо това, казват те, отворената икономика на богатия град-държава означава, че тя е по-засегната от глобалните развития и имаше много причини компаниите да задържат плановете си за листване през 2018 г.

"През втората половина на 2018 г. световните търговски войни, политическото напрежение и нестабилните пазари неизбежно повлияха на икономическите настроения, причинявайки забавяния в листването на някои от кандидатите за първично публично предлагане," според Тай Уи Линг, от Deloitte Югоизточна Азия и експерт по световните международни стандарти за финансово отчитане и предлагане.

Снимка 397489

Източник: EY

Слабото представяне на Сингапур през 2018 г. също е в съответствие с намаляването на активността на IPO (първично публично предлагане) в световен мащаб, тъй като компаниите задържаха плановете за разширяване на фона на несигурната икономическа и геополитическа перспектива. Сингапур приключи годината с 13 сделки, които набраха около 500 милиона долара - четвъртата най-висока печалба от IPO в Югоизточна Азия след Виетнам, Тайланд и Индонезия, според данни на консултантската компания EY.

Виетнам, който бе далеч зад големите си съседи само преди две години, скочи на върха през 2018 г., като пет IPO-та набраха 2,6 млрд. долара, съобщи EY. Големи сделки за IPO в страната станаха, след като правителството продължи напред с дългоочакваната приватизация. Първичното публично предлагане от 1,35 милиарда долара от фирма за недвижими имоти Vinhomes е най-голямото в страната и е второто по големина на Югоизточна Азия през 2018 година.

Променящ се пейзаж

Тъй като виетнамското правителство очаква да продаде дела си в повече компании, страната може да остане на върха на IPO класирането в Югоизточна Азия, според доклад на Baker McKenzie и Oxford Economics.

По-рано този месец адвокатската кантора и консултантите прогнозираха, че развиващата се икономика ще набира най-голям дял от средствата от IPO в Югоизточна Азия до 2021 г., а Сингапур и Тайландще я следват близо.

Снимка 397490

Източник: EY

Възходът на Виетнам - и други развиващи се страни в Югоизточна Азия - може да засили конкуренцията за нови листвания сред регионалните борси, заяви Там Тък Шенг, експерт на PwC Сингапур за капиталовите пазари. Това увеличава натиска върху Сингапур да се диференцира още повече, за да се открои, заяви Там в доклада си от декември.

Сингапур е водеща страна за набиране на капитал в Югоизточна Азия в продължение на много години. Но множество сътресения на борсите в Сингапур като краха на акции на пени през 2013 г. удариха доверието на инвеститорите, причинявайки спад в обема на търговията и се отрази на IPO. Но страната се възстанови през 2016 и 2017 г. и потенциално би могла да направи същото през следващата година, особено ако настроенията на инвеститорите се подобрят, каза Taй от Deloitte.

"В зависимост от стабилността на световната икономика, можем да очакваме IPO-тата, които бяха забавени през 2018 г., да търсят листване през първото тримесечие на 2019 г.", казва тя, добавяйки, че инициативите на Сингапурската борса - като двойния клас акции - също може да помогнат.

"През 2019г. ще видим по-голяма жизненост на пазарите, когато някои от инициативите на Сингапурската борса през 2018 г. се реализират, включително и очакването за първото листване на акции от двоен клас", казва Тай.