Криптовалутите елиминират нуждата от банки и други финансови посредници при прехвърлянето на средства. Въпреки че технологията е децентрализирана — и нито едно правителство, компания или човек еднолично могат да я контролират — това не означава, че тя не може да бъде забранявана, както разбраха в Нигерия в края на миналата седмица, когато централната банка на страната пое война срещу криптовалутите.
Миналия петък централната банка нареди на търговските банки и други финансови институции да затворят сметките, с които са правени трансакции към криптоборси.
Преди забраната Еногиеру Осасенага е инвестирал 100 000 наира (€216) в Bitcoin и за седмица е удвоил парите си. По думите му, забраната за търговия с криптовалути ще нанесе тежък удар по бизнеса му. "Не мога да получават и пращам плащания или да купувам електронни джаджи онлайн, защото не мога да прехвърлям наложения лимит от $100 на дебитната ми карта", казва той пред Deutsche Welle.
От юли 2020 г. нигерийските банки ограничиха сумите, които клиентите могат да харчат в чужбина с дебитни карти. Причината е, че африканската икономика е изправена пред недостиг на долари заради острия спад на цената на петрола, основния износ на страната.
Заради това и Осасенега е потърсил начин да заобиколи рестрикциите чрез криптовалутите.
Централната банка не посочва ясна причина за новите мерки. Нигерия е вторият най-голям пазар за bitcoin в света с изтъргувани близо $600 млн. за последните пет години.
Не за първи път властите се опитват да контролират търговията с криптовалути. През 2017 г. бе направен подобен опит, но той не намали популярността на криптовалутите в страната. А оттогава обемът на търговия с bitcoin в Нигерия се покачва с 19% годишно.
Сегашната забрана обаче ще се окаже удар по бизнесите в сивата икономика, които са два пъти повече от регистрираните.