Активите, който остават стабилни в среда на масираните разпродажби на световните фондови пазари, ще ви изненадат. Това са - криптовалутите.

В среда на масирани разпродажби на американските и европейските индекси, дигиталните пари остават встрани. И това се обяснява много просто - интересът към криптовалутите, по подобие на този към БФБ, е стигнал близо до "абсолютната нула".

Търгуваните обеми са ниски и тези, които държат криптовалути, купени на високи стойности, не искат да ги продават на текущите им ниски нива. Нещо като случващото се с акциите на БФБ или имотите след спада им по време на кризата. Малко сделки, ниски търгувани обеми, продажби само от хората със спешни нужди.

Биткойнът се търгува при нива от около 6 400 долара, а линията на цената му изглежда като тази на човек без сърдечен ритъм. Етериумът се търгува при нива от около 200 долара, а рипълът - при 0.45 долара.

Само преди шест-седем месеца биткойнът и останалите криптовалути доминираха в заглавията на почти всички медии по света. При това доминацията им бе пълна.

По време на бумът при криптовалутите, горе-долу по това време на миналата година, инвеститори и анализатори се надпреварваха да спорят до колко може да поскъпнат електронните монети. Даваха се прогнози от 50 000 долара за биткойн след година, като не липсваха и доста по-смели прогнози за 100 и 200 хиляди долара за монета.

Преди година дигиталните валути бяха най-горещата тема сред инвеститорите, а ръстът от 17 пъти в цената на биткойна и този от над 200 пъти в цените на криптовалути, като етериум и рипъл, се смятаха за недостатъчни. Колко бързо обаче се променят нещата в света на финансите.

Една година по-късно почти никой не говори за биткойна, а балонът при криптовалутите се спука и те загубиха по над 70% от най-високите си нива.

Нещо повече, криптовалутите се мразят от голяма част от индивидуалните инвеститори, които влязоха в тях твърде късно и регистрираха сериозни загуби след драстичната им обезценка.

А какви са трите изисквания към активите с потенциал за ръст?

  1. Активът да се е понижил сериозно;
  2. Активът да е мразен;
  3. Активът да проявява признаци на промяна на тренда си.

По първите две от тези услови, биткойнът и останалите криптовалути отговорят, но налице е несъответствие по третия критерий.

Какво предстои от тук нататък?

Два са пътищата пред криптовалутите от тук насетне. Първият е този на луковиците в Холандия след пукането на балона. Тогава хората осъзнават, че това всъщност са просто цветя и нямат друго предназначение, след като не са удобни като начин за натрупване на богатство или размяна на стойност.

Другият път пред биткойна е този на технологичните акции, отново след пукането на балона преди 18 години. Последваха дълги години на бавно възстановяване, за да достигнат нови върхове.

Технологичните компании на практика промениха начина, по който хората потребяват и живеят и след манията свързана с тях, в крайна сметка нещата се нормализираха. И макар много технологични компании да фалираха, тези които продължиха да функционират, станаха по-силни от всякога.

Казано по друг начин, ако блокчейн технологията, която стои зад криптовалутите, наистина е бъдещето във финансовия свят и начинът, по който хората се разплащат и пренасят капитали от едно място на друго, то биткойна и останалите дигитални монети ще намерят пътя към възстановяване в цената си. Разбира се, ще трябва правилно да прецените кои от дигиталните монети имат бъдеще.

В крайна сметка, не бива да се забравя основното предимство на биткойна - автономен и независим от намесата на правителства и централни банки по света, начин за съхранение и размяна на стойност, без в процеса да се налага да участват трети страни, като банките.

Може би това, което прави биткойна най-ценен, поне на този етап, е неговата ограниченост.

За разлика от класическите пари, които са обект на регулация на правителствата и могат да бъдат печатани до безкрай, което да води до тяхната инфлационна обезценка, броят на биткойните е ограничен, тоест той е дефлационен актив. А всички знаем какво се случва с ограничените активи, когато интересът към тях се повишава (нещо, което наблюдавахме миналата година при поскъпването на биткойна от над 17 пъти).

И не се заблуждавайте, интересът е нещо, което много лесно може да се върне, или разпали от заинтересованите институции, с помощта на медиите. Достатъчно е само цената на биткойна да се удвои и той отново ще влезе в центъра на медийното внимание.

Отново ще започнат да "валят" истории за забогатяване и прогнози за 50, или 100 хиляди за монета. Този път обаче, инвеститорите най-вероятно ще са много по-предпазливи, след като вече са наплашени.

При подобен сценарий, много от инвеститорите, е възможно да излязат твърде рано от инвестициите си в криптовалути и безучастно да наблюдават ново потенциално "надуване на балона", което обаче да изпрати цената на биткойна и компания до неподозирано високи нива...

Гореописаният сценарий обаче е възможно да се случи само при едно условие - криптовалутите да докажат, че имат бъдеще в съвременния финансов свят!

*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на биткойн и други криптовалути.