Основният японски индекс Nikkei се изкачи до 27-годишен връх в резултат на по-слабата йена и подобрени перспективи за корпоративни печалби, а оптимизмът за краткосрочната перспектива на американската икономика подкрепи широкия апетит за риск и долара, пише Reuters.

Nikkei достигна 24 286.10 пункта - най-високото ниво от ноември 1991 г., след възобновен оптимизъм за световната икономика и надеждите за увеличена печалба на износителите заради по-слаба йена.

Японският индекс Nikkei достигна 26-годишен рекорд

Японският индекс Nikkei достигна 26-годишен рекорд

Какво го стимулира?

Акциите на останалите борси в Азия също се покачиха. Ценните книжа в Китай се повишиха преди предстоящия едноседмичен национален. Сините чипове покачиха с 0.8%, а основният индекс в страната - Shanghai Composite нарасна с 0.7%.

"Въпреки че сме на исторически връх в група от световни индекси, интересното нещо вчера и днес е, че това преминава през засилващ се долар", заяви Ник Туидейл, оперативен директор на Rakuten Securities Australia.

Чуждестранни инвеститори са изтеглили 34,7 милиарда долара активи от японския фондов пазар

Защо инвеститорите бягат от втория най-голям фондов пазар в света?

Отливът на капитал е най-сериозният от над 3 десетилетия

"През последните 2 месеца силата на долара и акциите не вървяха ръка за ръка, но мисля, че заради хода на Фед (повишаването на лихвите, б.р.) виждаме тази промяна в динамиката", каза Туидейл.

Австралийските акции поскъпнаха с 0.7%, докато южнокорейските спаднаха с 0.7%, отстъпвайки след 3-месечните върхове вчера.

Япония детронира Китай, ставайки втората най-голяма фондова борса в света

Япония детронира Китай на още един важен фронт

Уолстрийт остава безспорен лидер

Федералният резерв е оптимистично настроен, като председателят му Джером Пауъл заяви, че няма големи шансове за рецесия в САЩ през следващите 2 години.

Но анализаторите на Citi предупредиха, че не всички данни са успокоителни. "Индексът на Citi за икономическите изненади в САЩ беше изтласкан на отрицателна територия от разочароващите данни за жилищните имоти в САЩ", пишат те.

"Последните данни потвърждават, че пазарът на жилища продължава да бъде далеч от най-доброто. Предварителните продажби на жилища, водещ показател, се понижиха до най-ниското ниво от 7 месеца", отчитат експертите на Citi.

Предварителните продажби на жилища са спаднали с 1.8% на месечна база спрямо консенсусните очаквания за 0.5% спад, посочват от банката.