Изглежда на японския фондов пазар се оформя най-големият отлив на капитал за последните повече от три десетилетия.

Чуждестранни инвеститори са изтеглили 3,9 трилиона йени или 34,7 милиарда долара под формата на японски активи от началото на годината, показват данни на Japan Exchange Group. Така 2018 година е напът да се превърне в тази с най-големи разпродажби от 1987 година насам, когато "Уолстрийт" претърпя срив в рамките на т.нар. Black Monday.

През последните месеци инвеститорите избягват да влагат средства на втория по големина в света фондов пазар, който в остава завладян от опасенията покрай търговската война, както и на фона на повишените данъци в Япония.

Индексът Topix е изгубил почти 5% от стойността си от началото на годината, което е едно от най-лошите представяния сред развитите пазари, пише Bloomberg.

"Не съм изненадан от тези разпродажби", коментира Джон Вейл, който е експерт в Nikko Asset Management. Той изтъква, че освен посочените фактори, силното представяне на компаниите в САЩ е накарало голяма част от американските инвеститори да останат предимно на вътрешния пазар.

"Мащабът на отлива обаче ме изненадва", допълва Вейл.

А притесненията му може би са основателни, като се има предвид, че за първите три седмици на август чуждестранните инвеститори са оттеглили 447 милиарда йени от пазара. Така нетната разпродажба на активи за тази година се оказва втората най-мащабна от рекордната 1982 година, показват данните.