Приходите, които се очакват от пълноправното влизане на България в "Шенген" ще надхвърлят милиард и половина лева годишно. От бизнес гледна точка това е нещо изключително, заяви в студиото на Money.bg адв. Галин Попов, който е изпълнителен директор на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки (АТНС). В нея членуват брандове като Sport Depot, Mr. Bricolage, Praktis, Aiko и други.
Тепърва ще разберем дали цените на някои от стоките у нас, които се оскъпяваха заради голямото чакане на камиони по границите, ще паднат и с колко. Според експерта обаче по-важно е не толкова дали ще видим намаляване на цените, а нещо друго.
Падането на цените не винаги е хубаво
"Да падат цените обаче не е хубаво. Чисто икономически не е хубаво, защото дефлацията е един лош икономически процес, който показва слабо потребление , оттам и производството веднага спада, търговията и всички процеси започват да се движат надолу. Така че за мен да паднат цените не е отговор. Хубавият отговор е да се повишат приходите", коментира експертът.
И все пак, намаляване на цените на някои от вносните стоки у нас по всяка вероятност ще има. Според данни на АТНС България е една от страните с най-скъпа логистика в света. Тя беше двойна в сравнение със страните от "Шенген".
Припомняме, че от Българската стопанска камара (БСК) наскоро заявиха пред Money.bg, че цените на част от продуктите у нас ще поевтинеят. На кои, кога и колко обаче още не може да се каже.
"Когато говорим за търговия и цени на хранителни продукти, те пряко зависият от това дали тировете могат да преминават свободно. Както знаем всяко едно забавяне води до оскъпяване, което рефлектира и върху крайния продукт."
Спад ще има и в цените на транспортните услуги, прогнозираха пред Money.bg от Съюза на международните превозвачи. Впрочем, българските шофьори, които вече преминават свободно през сухопътните граници с Гърция и Румъния, вече започват да планират логистиката по нов начин.
"Транспортните фирми вече изчисляват допълнителните курсове, които камионите ще могат да правят, вместо да чакат на опашки на границите."
Източник: АПИ
Готов ли е българският бизнес за еврозоната?
Изпълнителният директор на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки коментира и колко ще струва на българския бизнес присъединяването на България към еврозоната. Галин Попов подчертава, че най-важно за търговците е яснотата, каквато към днешна дата няма.
"Най-важното нещо за търговеца е да има яснота какъв е процесът. Затова е много важно самото решение за приемането на еврото да дойде не по-малко от 6 месеца преди самото въвеждане, за да има относително нормален период, в който търговците се подготвят.
Някак си хората приемат, че едва ли не хората приемат, че на етикета само ще се смени знакчето лева с евро, но това далеч не е така. Трябва да минат на сериозно обучение финансови отдели, одитни и юридически отдели, търговските също, касиерите, които ще имат много трудна работа, особено в първите 6 месеца след приемането."
Въпреки разходите, ползите за бизнеса и за икономиката на страната ни като цяло ще бъдат много по-големи, когато влезем в еврозоната, категоричен е адвокат Попов.
"Надявам се, че еврозоната ще се случи, защото ще освободи един огромен финансов ресурс за държавата, ще ни даде досег до големи финансови фондове. Аз съм радетел и съм убеден, че е хубаво да се присъединим."
В цифри, прогнозите на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки показва, че процесът на преминаване към евро ще струва средно по около половин милион лева на компания. Разбира се, тук става дума за по-големите търговци. А дали ще има покачване на цените? Според експертите от асоциацията спекулативно повишение на цените не се очаква.
Цялото интервю гледайте във видеото!