Слижители от УМБАЛСМ "Пирогов" отново протестират. Това е петият пореден ден на протести пред здравното заведение.

Този път медиците настояват да има бъдат изплатени допълнителните изработени пари за миналия месец, предаде БНР.

Служителите на "Пирогов" искат и в здравното заведение да бъдат намерени повече средства за консумативи и лекарства. По думите им в много от отделенията липсват консумативи, което е поголовно, а с всеки изминал месец медикаментите и броят на консумативите се орязвал допълнително.

"С всеки изминал месец се орязват медикаменти, орязва се броят на консумативите, включително сме стигнали стерилни ръкавици да няма достатъчно. Медикаменти сме минали на по-евтини, минали сме на ограничени бройки и се стараем да работим успешно въпреки това", обясняват още служителите на болницата.

Все пак протестиращите се надяват нещата в болницата да подобрят - те искат специалистите да не напускат здравното заведение.
"Искам, най-вече всички тези, които работят тук и са си заслужили заплащането, да си го получат."

Очаква се скоро да стане ясно дали министърът на здравеопазването Кирил Ананиев ще уважи протеста на медиците и ще се срещне с излъчената от протестиращите група.

Намаляват просрочените задължения на Пирогов за пръв път от години
Обновена

Намаляват просрочените задължения на Пирогов за пръв път от години

ДМС за октомври е отложено, но всички служители са получили основните си заплати, целта е да се покрият финансови искания от фирмите доставчици

Припомняме, първият протест на служителите на "Пирогов" беше на 5 декември. Тогава те поискаха оставката на директора на заведението проф. Асен Балтов. 

На следващия ден, 6 декември, по време на втория протест, недоволстващите представиха и мотивите си за исканата оставка. Припомняме тези мотиви без редакторска намеса:

1. Стихийни и необмислени действия и Заповеди на изпълнителния директор, нарушаващи естествения ритъм, влошаващи работната обстановка, което очаквано води до изчерпващото се търпение на персонала. Визираме "Структурни промени", които се изразяват в промяна на абревиатурата от клиники в отделения, която от своя страна изисква поставяне при шестмесечен изпитателен срок на работа на лекари с доказани професионални качества. Подобно действие преди всичко е подчинено на личностни взаимоотношения и неприемливи опити за реваншизъм с цел отърваване от "неудобните".

2. Скандални назначения и неоправдано раздуване на административни длъжности с високи трудови възнаграждения за сметка на медицински служители, свързани пряко с лечебния процес. (пример от последните дни: назначаване на зам. директор по административна дейност - началника на кабинета на служебния министър Илко Семерджиев, когато в същото време болницата разполага с Директор Дирекция административни дейности).

3. Некомпетентно управление с уклончиви мениджърски похвати на болницата, отразено в прогресиращо лошите финансови резултати за последните осем месеца от управлението на проф. Балтов.

4. Лоша/изцяло липсваща кадрова политика в посока задържане и мотивация на лекари специалисти, хабилитирани лица и специалисти по здравни грижи.

5. Прилагането на недобри медицински практики води до страх и демотивация сред персонала в и без това напрегнатото ежедневие, нарушават се основни принципи на работа по стандарти с последващо недоверие от страна на пациентите и намаляване на техният приток към болницата.

7. Ежедневни са опитите за системно нарушаване на трудово-правни разпоредби, касаещи трудово-правни отношения със служителите.

8. Създаване на изключително голямо напрежение сред лекарите-специализанти, заради изготвяне на месечен график с дежурства не в клиниките за специализация, а на входа на Болницата, което е унизително и е сериозна предпоставка за загуба на млади кадри. Считаме тази ситуация за недопустима.

Ръководството на Пирогов вижда протестите като саботаж

Ръководството на Пирогов вижда протестите като саботаж

Болницата отчита подобрени финансови резултати