До 2023 година ще бъде готов първият по рода си ядрен реактор, който ще използва 3D отпечатано ядро. Реакторът ще бъде изграден с модерни материали и ще разполага с интегрирани сензори и контроли, пише сайтът на списанието за енергетика Power.
Въпреки пандемията на новия коронавирус, работата по реактора напредва. Реакторът - Transformational Challenge Reactor (TCR) - иновативна програма за разработване на микро реактори на Националната лаборатория в Оук Ридж - Oak Ridge National Laboratory, в щата Тенеси.
Преди дни от лабораторията обявиха, че проектът е завършил няколко основни етапи, включително подбор на основния дизайн. Сега остава да се произведе прототипното ядро на реактора.
Проектът стартира преди едва 15 месеца, когато получи 30 милиона долара финансиране от Службата за ядрена енергия на Министерството на енергетиката на САЩ.
"Агресивно развивахме способността да превърнем тази програма в реалност през последните няколко месеца и усилията ни доказаха, че тази технология е готова да демонстрира първият ядрен реактор с отпечатано на 3D принтер ядро", коментира техническият директор на проекта Кърт Терани.
Това ще бъде 14-ят ядрен реактор, построен в лабораторията в Оук Ридж от 1943 година насам. По думите на Терани обаче новият реактор ще бъде различен - той ще бъде абсолютно иновативен и интегриращ широк спектър от нови научни постижения.
Проектът цели да ускори проектирането, производството и внедряването на модерни ядрени енергийни системи, които да променят досегашната парадигма в сектора, използвайки бърз и усъвършенстван производствен подход.
Ако проектът бъде реализиран по план до 2023 година, той може да бъде първият по-модерен в САЩ от повече от 40 години. Според Терани индустрията в САЩ използва материали и производствени методи, които не са се усъвършенствали от 1970 година. Поради това екипът зад проекта за TCR иска да приложи постигнатия фундаментален научен напредък през годините, допълва той.