Управлението за перспективни изследователски проекти на Министерството на отбраната на САЩ (DARPA) е създало концепт на прехващач наречен Glide Breaker за противопоставяне на руската хиперзвукова ракета "Кинжал". По информация на неговите създатели той е неголям летателен апрат, който ще има способността да унищожава новите свръхбързи ракети с помощта на кинетично прихващане.
Glide Breaker представлява летатящо тяло, въздействащо на хиперзвуковата ракета в полет по кинетичен начин, подобно на един летящ куршум, срещайки друг като в каубойски филм. За сега никакви подробности около проекта не се съобщават, но по всяка вероятност приличащият на снаряд няма да има собствен боен заряд.
За началото на работата над този проект, в отговор на разработените от Русия нови ракети, Пентагонът обяви по време на специализираната изложба D60, по случай 60-годишнината от създаването на Управлението.

Прехващачът, по думите на представители на DARPA, "ще лиши противника от гаранции за успех и ще внесе неопределеност в случай на използване от него на хиперзвуково оръжие".
Ако Glide Breaker някога стане реалност и се приема на въоръжение в американската армия, то той ще стане елемент от перспективна многостепенна противоракетна отбранителна система с елементи на космическо базиране.
По-рано, припомня gazeta.ru, Министерството на отбраната на Русия съобщи, че въздушните сили имат десет изтребители МиГ-31К, готови да приемат "кинжал" в зависимост от ситуацията.
Може да се отбележи, че американските официални лица и медии говорят за новите руски оръжия не по-малко отколкото представителите на руското военно ведомство и отбранителния комплекс.
През юли специализираното списание The National Interest подложи на съмнение това, че Ту-22М3 може да стане успешен бомбардировач носител за новата руската хиперзвукова ракета. Защото не е ясно дали Ту-22М3 може да ускори ракетата до необходимите параметри за изстрелването.
От своя страна Москва твърди, че "Кинжал" ще има далекобойност от 3 хиляди километра, ако бъде изстрелвана от Ту-22М3.
При изстрелване от изтребителя МиГ-31К радиусът на действие на ракетата ще бъде 2 хил. километра.
По данни на американското разузнаване, оръжието, което ще бъде прието на напълно на въоръжение през 2020 година, е било тествано върху цел на 805 км, както съобщи CNBC. В тази информация има смисъл, тъй като "Кинжал" е разработен на основата на балистичната ракета с малък обсег "Искандер", която има далекобойност 500 километра.
Освен това САЩ смятат, че Русия е извършила само около 10 изпитания на ракетата, което противоречи на съобщенията на Русия за тестови 250 полета, вкл. и с Ту-22М3.
Нуфер Базифоглу
на 15.12.2018 в 08:48:10 #8Изоставането на САЩ от Русия в хиперзвуковите оръжия се оценява на около 7-10 години. И това е добре. Трябва да има възпиращи фактори срещу самозабрававянето на американците. Военен баланс между свръхсилите е гаранция за световния мир.
NaskoZashtoto
на 21.09.2018 в 10:33:14 #7Карамазов, прочети за руските противокорабни ракети. Ще намепиш грешката в статията, а и на своята теза. Пиши в търсачка "ракета Кинжал", "ракета Циркон". Има статии и в уикипедия.
karamazov
на 20.09.2018 в 08:44:47 #6Практиката показва, че периодът от идеята, през опитния образец, до полигонните изпитания и въвеждането на въоръжение в САЩ е около 2 до 4 пъти по-малък, отколкото в Русия.По този повод президентът Путин беше поискал от институтите и военно-техническия комплекс да го съкратят поне до 2 пъти до 2025 година.Не да се изравнят, а да го намалят!В някои случаи в САЩ периодът от идеята до полигонните изпитания е само от9 до 16 месеца и след това серийно производство.САЩ имат огромен финансов потенциал и си купуват специалисти и ноу-хау от целия свят без проблем когато се наложи.Стига да са убедени в практическото приложение.Не бива да се подценява и фактът, че имат най-добрите университети и лаборатории в света. Така, че при тях от заявеното до реалността има само една крачка.Щом са го заявили, то става.И танковете им не закъсват насред парадите.
borislav-chakarov
на 19.09.2018 в 15:38:34 #5Хехехе, какъв е този нов летателен апарат "Концепт". Това означава само идея срещу реално оръжие. Както каза колегата, то и Холивуд има много концепти и велики герои, ама са книжни тигри
posredstven
на 18.09.2018 в 17:24:27 #4"Ако Glide Breaker някога стане реалност..." Ще чакам с нетърпение продукцията на холивуд в тази посока
NaskoZashtoto
на 17.09.2018 в 11:08:04 #3а социален и не е"Баба дала на войника", а "Бащата на войника". Та и в заглавието гръмко се тръби, че американците са хванали цаката на ракетата "Кинжал", а по-долу в текста се разбира, че имат идея някаква, но даже разработка на хартия не са започнали.
NaskoZashtoto
на 17.09.2018 в 11:05:22 #2Тая статия е като много стария виц. По обед по радиоточката съобщават: "Тази вечер от 20 часа в читалището ще се прожектира шведския сексуален филм "баба дала на войника". В 19.30 салона на читалището е претъпкан, когато пак по радиоточката обявяват: "Извинете, станала е малка грешка. Филмът не е шведски, а съветски, не е сексуален,
andriyan-stanev
на 16.09.2018 в 09:44:27 #1Едно да имаш проект,или идея за нещо,съвсем друго е да го имаш вече на въоръжение, а самите американци си признават че изостават значително от Русия и Китай в перспективните технологии,изкуствения интелект и хиперзвуковите ракети....