На страните от Европейския съюз ще бъде разрешено да използват средства от Фонда за възстановяване на ЕС, създаден в подкрепа на икономическия растеж след пандемията, за увеличаване на капацитета си за втечнен природен газ (LNG), заяви пред "Ройтерс" комисарят на ЕС Паоло Джентилони.
Откакто Русия нахлу в Украйна, страните от ЕС се опитват да намалят зависимостта си от вноса на руски газ.
Изграждането на нова инфраструктура за допълнителен внос на втечнен природен газ е част от стратегията на ЕС.
Германия и Балтийските страни вече съобщиха, че инвестират в мобилни терминали за втечнен природен газ. Гърция и България също предприеха стъпки в тази насока.
От началото на войната в Украйна Германия намали зависимостта си от руския внос на газ, който възлиза на повече от половината от целия внос на газ, с около 35%.
До края на годината Берлин планира допълнително да намали вноса до 30% от общия си внос на газ, което е почти половината от внесения през миналата година.
halo
на 06.06.2022 в 11:37:03 #2Започва истинското еВане на каПутя. Вие тука си мечтайте. Няма газ и нефт --> няма доходи --> пиздец товарищи!
Obektiven_29
на 06.06.2022 в 10:27:06 #1Да, Германия "намалила" зависимостта си от руския газ? На каква цена - поне 30% по-скъпо, като за начало Една независимост се заменя с друга, но по-неизгодна. Преди година дизелът беше 1 евро, сега над 2 €. А тенденцията е влошаваща се. Ако Германия успя да се откъсне от конкуренцията на останалите, то това се дължи на евтините руски, в миналото съветски суровини.