Европейският съвет е приел поправките в Газовата директива на Европейския съюз, които се отнасят до експлоатацията на морски газопроводи и следователно ще се прилагат за "Северен поток-2".
Одобрението от страна на Европейския съвет е последният етап от официалното приемане на документа, който Европейският парламент одобри в началото на април: 465 евродепутати подкрепиха измененията, а 95 гласуваха "против".
Законът влиза в сила 20 дни след публикуването му в официалния вестник на Европейския съюз. На страните от ЕС са предоставени девет месеца, за да внедрят новите правила в националното си законодателство.
Според документа нови и съществуващи морски газопроводи от трети страни в ЕС ще бъдат предмет на правилата, които вече се прилагат за наземните тръбопроводи.
По-конкретно става въпрос за свързване, т. е. добиващата компания не трябва да притежава тръбопровода, по който се доставя нейният газ.
Правилата на ЕС също така предполагат достъп на трети страни до тръбопроводите, недискриминационни такси и прозрачност.
Както увери по-рано заместник-председателят на Европейската комисия за енергийния съюз Марош Шефчович, измененията в Газовата директива не са специално насочени към "Северен поток-2". В същото време постоянният представител на Русия в Европейския съюз Владимир Чижов заяви, че въпреки директивата строителството на газопровода ще продължи.
Проектът "Северен поток-2" предвижда изграждането на две тръби с общ капацитет от 55 млрд. кубически метра годишно от бреговете на Русия по дъното на Балтийско море до Германия.
Новият газопровод се планира да бъде завършен до края на 2019 г. Засега Дания не е издала разрешение за строителството му през нейните териториални води.
mariyan-marinov
на 16.04.2019 в 15:06:20 #3Кофти за ЕС и ФАЩ! Рано или късно, всичко ще рухне, балоните с газ ще гръмнат и пискливите им гласчета ще се чуят надалеч.
GolaVoda
на 15.04.2019 в 18:31:25 #2Основният пролем за ЕС е, че основният търговски партньор е САЩ. И ЕС е в много разкрачено състояние!!! Трябва да произвежда стоки и да ги продава на САЩ. Щото иначе не може да си купува храна.. А ЕС се нуждае от покупки на храна. Но трябва да купува суровини и енергия повечето от Русия..за да произвежда тези стоки!!! А пък американците не го приемат и създават пречки. Но това е живота.. винаги си в разкрачено състояние.. в цялата природа е така.
58eng
на 15.04.2019 в 18:13:10 #1Кофти за Газпром