Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че не е съгласна с позицията на Еманюел Макрон по отношение на НАТО, съобщават световните медии. Меркел и Йенс Столтенберг провеждат съвместна пресконференция в Берлин. Пресконференцията е част от четиридневното посещение на Столтенберг в Германия, което започна в сряда.
Макрон използва "драстични думи", когато описа НАТО като преживял "мозъчна смърт", обясни Меркел, като заяви, че това не е нейното мнение. Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също отхвърли характеристиките. "НАТО остава крайъгълен камък на нашата сигурност", добави Меркел.
Германският канцлер отбеляза, че НАТО трябва да реагира пропорционално на прекратяването на Договора ИНФ. "Нуждаем се от общ отговор, например ситуацията след прекратяването на Договора за ИНФ. Трябва да вземем предвид какво трябва да предприемем пропорционално".
Предложението на министъра на отбраната на Германия Анегрет Крамп-Каренбауер за създаване на международна зона за сигурност в Сирия е добра идея, но реалностите на място трябва да се вземат предвид, обясни Меркел.
Тя допълва, че този въпрос е важен за обсъждане с Турция и Русия. Канцлерът припомня, че решение по такива въпроси трябва да бъде взето от Съвета за сигурност на ООН.
Меркел вярва, че плановете на Крамп-Каренбауер за 2% за отбрана от БВП до 2031 г. са реални, но и амбициозни. "Според мен е важно това, което заедно заявихме в Уелс - че трябва да се движим в посока 2% - също е и наша отговорност".
По-рано Крамп-Каренбауер обясни, че Германия се ангажира да достигне целта на НАТО от 2% БВП за отбрана до 2031 г. и добави, "но също така е ясно, че Европа трябва да увеличи собствената си допълваща способност да действа".
След изказването на Маркон, Москва изрази възторг от думите му, като говорителят на руското външно министерство Мария Захарова обясни, "златни думи, истински и отразяващи".
Столтенберг коментира по-рано, че "всеки опит за дистанциране на Европа от САЩ не само ще отслаби трансатлантическия алианс, но и рискува да раздели самата Европа".
Но добави, че едно нещо остава същото, "необходимостта от силна връзка между Европа и Северна Америка. Германия се нуждае от силно НАТО, а НАТО се нуждае от силна Германия".
MyH4o
на 11.11.2019 в 21:47:23 #3Веднъж и аз ще се съглася с росуфобската радио"точка" Breaking news. Тръмп е партиот и националист, и разбира от пари. Затова не му пука да притиска евро-васалите си за повече пари. Рецептата за щатите е ясна - продължават да наливат милиарди и трилиони в кацата без дъно, наречена американска военна машина. Но разбира се, всичко е за сметка на обикновения човек. Този, който е просто данъкоплатец, и разглеждан като "ресурс" от HR departments. Що се отнася до Русия, не й берете грижа. По-добре да видим ние колко и на кого, и защо плащаме, и защо продължаваме да позволяваме на езика на омразата да ни разяжда и разделя от онези, с които имаме общи гени и история
GolaVoda
на 10.11.2019 в 20:37:47 #2Французите се чудят дали и как да останат в ЕС...дали да не последват англичаните...
chafeto
на 08.11.2019 в 12:26:28 #1user avatar 84769 Следвай Breaking-News на 07.11.2019 в 20:52:58 #3 Макрон и Меркел "рИвЪт", защото трябва да си плащат задължителните вноски членство в НАТО, а това са милиарди долари, които излизат от бюджетите им... рИвЪт, защото знаят, че Тръмп каквото каже и обещае, го изпълнява! А Тръмп ясно каза, че ако останалите членки на НАТО не започнат да си плащат вноските и така да облекчат САЩ финансово, то САЩ СПИРАТ да защитават тези страни, които са членки на НАТО и разчитат на защитата от Алианса, но отказват да си плащат процента вноски, както САЩ го правят! Защото в момента Америка плаща 70 % от всички разходи и плаща и за останалите държави, което натоварва американската хазна и е за сметка на американския данъкоплатец ( пенсии, здравни осигуровки и др. разходи)! ***************************************************** Да де, така е, САЩ поема основния "масраф". Но пък от друга страна те са и едноличния лидер там. И на практика са единствения значим фактор. Изключение прави Турция( поради причини, които сега няма да онсъждаме), но тя явно смята вече да следва собствен курс. Донякъде и Великобритания като боеспосбност, но при вземането на решения не е фактор. Аз нямам претенции, че съм много в час темата, но не е ли по-добре страните членки да насочват повече средства за повишаване на собствената си боеспособност? Имам предвид в рамките на алианса. ОК, да речем, че останалите членове започнат да плащат повече, но това ще промени ли тоталния дисбаланс на силите и при взимането на решения? Въпросът ми не е провокативен. Просто питам, защото според мен равнопоставеността я няма никаква, а на теория това е алианс, създаден на демократичен принцип. А ако трябва да бъдем честни, САЩ използват останалите като "ординарци" и "оръженосци" в някакви мисии, за които е ясно, че са си в техен инетерс. Пак ти казвам, въпросът ми не е провокативен, а отговорът наистина не ми е ясен.