Разследване на ООН се въздържа директно да нарече Русия извършител на нападения срещу болници и друга хуманитарна инфраструктура в контролираните от бунтовниците райони в Сирия, което беше посрещнато с разочарование от правозащитни организации, пише "Гардиън".
В резюме на вътрешен доклад от 185 страници, представено пред Съвета за сигурност на ООН в понеделник, се казва, че в пет от седемте разследвани казуса - сред тях четири медицински обекта, училище и детски център - "правителството на Сирия и/или нейните съюзници са извършили въздушен удар", но не посочва Русия изрично, която е най-важният военен и политически съюзник на сирийския президент Башар Асад.
Координатите на всички места са били регистрирани като част от системата за деескалация на конфликтите на ООН и са били споделени с Москва и други воюващи страни с цел предотвратяване на нападения.
В тази връзка международната правозащитна организация Human Rights Watch (HRW) подчерта: "Отказът изрично да бъде посочена Русия като отговорна страна, която работи заедно със сирийското правителство ... е дълбоко разочароващ."
Военни наблюдатели и здравната дирекция в северозападната сирийска провинция Идлиб, последната крепост, контролирана от бунтовниците в Сирия, твърдят, че поне 70 лечебни заведения са били ударени от бомбардировки, извършени от режима на Асад и Русия през последните 12 месеца. Миналата година "Ню Йорк таймс" публикува изчерпателно разследване, по-конкретно включващо записи на руски пилоти, които директно инкриминират Русия при нападения срещу болници в районите, контролирани от бунтовниците.
Директорът на HRW Кенет Рот написа в "Туитър": "Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш даде прекалено ограничен мандат на разследващата група за нападенията срещу болници в Сирия, а разследването вече генерира витиеват доклад, само за да не обиди Русия, главният престъпник заедно със Сирия."
През юли миналата година Съветът за сигурност на ООН излезе с рядка официална дипломатическа петиция с искане Гутериш да започне разследване на въздушните удари срещу лечебни заведения.
Този ход вбеси Москва, която многократно използва международни форуми - като правото си на вето като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН - за да предпази Асад от международни действия. След намесата в сирийската война в подкрепа на режима през 2015 г. Русия многократно отрича, че собствената ѝ бойна авиация удря цивилни обекти.
Гутериш отдава малкия брой инциденти, разгледани в новия доклад, на отсъствието на служители на ООН на територията на Сирия и на отказа на разрешение за посещение на местата.
Комисията е разгледала бомбардировките, извършени между април и юли 2019 г. в Идлиб и околностите. Една болница е отпаднала от разследването, тъй като не отговаряла на критериите на разследването, а нападение срещу бежански лагер вероятно е извършено от ислямистка групировка, се посочва в доклада.
Анкетната комисия беше създадена през септември и нейният доклад трябваше да бъде представен до края на 2019 г., но се забави.
Западните страни настояват от месеци да бъде публикувано резюме на доклада. Информации в медиите сочат, че руски дипломати оказват натиск върху кабинета на Гутериш да не го публикува.
Делегациите на Сирия и Русия в ООН засега не са коментирали констатациите на ООН.
projekt
на 07.04.2020 в 17:11:45 #1а защо нищо не се казва за атаките на САЩ срещу цивилни - болници, училища, свати и т.н.