По време на извънредно заседание парламентът на Армения отказа да отмени военното положение в страната, обявено на 27 септември заради началото на военните действия в Нагорни Карабах, съобщават руските медии.
Заседанието на законодателния орган беше излъчено от няколко местни телевизионни канала.
"36 депутати гласуваха за премахването на военното положение, 56 депутати бяха против. Решението не е прието", обобщи резултатите от гласуването заместник-председателят на парламента Ален Симонян.
Опозиционните парламентарни фракции "Процъфтяваща Армения" и "Просветена Армения", които инициираха обсъждането в парламента, смятат, че правителството използва военното положение в страната, за да не допуска митинги и демонстрации, призоваващи за оставката на премиера Никол Пашинян.
Арменското военно министерство твърди, че след съвместното изявление на държавните глави на Русия, Армения и Азербайджан относно прекратяването на огъня в Нагорни Карабах, в Армения и Азербайджан са се образували нови граници, за чиято защита е необходимо продължаване на военното положение.
На 27 септември ситуацията в Нагорни Карабах се влоши, като на спорната територия започнаха активни сражения. На 9 ноември руският президент Владимир Путин, президентът на Азербайджан Илхам Алиев и премиерът на Армения Никол Пашинян подписаха съвместно изявление относно пълното прекратяване на военните действия в Нагорни Карабах от 00:00 ч. на 10 ноември. Военните части на Азербайджан и Армения се спряха на позициите си, а в региона са разположени сили на руски мироопазващи сили.