Парламентът на Израел гласува за приемане на спорната съдебна реформа на съставеното от религиозни и националистически партии правителство на премиера Бенямин Нетаняху, която предизвика масови протести, съобщава "Ройтерс".
Опозицията в Кнесета се зарече "да се бори за душата на нацията", а десетки хиляди израелци за пореден път се събраха на улиците пред сградата на парламента в знак на протест срещу проектозакона. Депутатите спориха до късно през нощта, преди предложените промени да бъдат одобрени на първо четене.
"Невероятна нощ и невероятен ден", написа в Туитър Нетаняху след предварителното гласуване.
Разполагайки с 64 гласа подкрепа в 120-местния Кнесет за промените, е много вероятно Нетаняху да постигне окончателно приемане на проектозакона, който предвижда две съществени промени - засилване на влиянието на правителството върху избора на съдии и ограничаване на възможностите на Върховния съд да отменя предложени от кабинета закони.
Социологически проучвания показват, че повечето израелци искат реформата да бъде или забавена, за да се проведе широк дебат по нея, или напълно отложена.
След гласуванете шекелът - израелската валута, изгуби 1% от стойността си спрямо долара.
Много икономисти и лидери в сферата на високите технологии и банкирането предупредиха за бягство на инвеститори от Израел. Ключова фигура в коалицията обаче отхвърли тези твърдения.
"Няма връзка между съдебната реформа и какъвто и да е удар върху икономиката на Израел. Всеки опит за такова обвързване е политизиран", заяви председателят на финансовата комисия на Кнесета Моше Гафни, който е и лидер на ултраортодоксалната партия "Обединен юдаизъм на Тората".
Правителството твърди, че реформите целят да сложат край на прекомерната намеса в политиката от страна на Върховния съд. Критиците обаче са на мнение, че Нетаняху - съден по обвинения в корупция, които той отрича - иска правни промени, които ще навредят на демокрацията в Израел, ще насърчат корупцията и ще доведат до дипломатическа изолация.
Президентът Исак Херцог многократно е призовавал правителството и опозицията да проведат преговори за постигане на компромис. Въпреки че и двете страни изразиха такова желание обаче, те не постигнаха съгласие по отношение на условията.