Босненската сръбска полиция проведе в петък "антитерористично" учение точно до столицата Сараево, съобщи АП.
Мнозина от местните анализатори определят тази стъпка като поредната провокация от сръбското сепаратистко ръководство.
Учението се проведе в ски курорта в планината Яхорина, откъдето босненските сръбски военни безмилостно обстрелваха Сараево по време на войната в Босна от 1991 до 1995 г. Хиляди граждани на Сараево бяха убити или ранени по време на обсадата.
Учението на босненската сръбска полиция включваше бронирани превозни средства, хеликоптери и служители на специалните полицейски сили в камуфлажни униформи и въоръжени с щурмови пушки.
Силите на Европейския съюз, разположени в Босна, за да поддържат мира в етнически разделената нация, изпратиха самолет за наблюдение на учението.
Министърът на вътрешните работи на босненските сърби Драган Лукач каза, че полетът на EURFOR е "ненужен".
Лидерите на босненски и босненски хървати осъдиха сръбските учения като "явна провокация", докато босненски сръбски официални лица заявиха, че те са планирани отдавна и нямат нищо общо с дълбоката политическа криза в Босна.
Гражданската война в Босна, която изправи бошнаци, които са предимно мюсюлмани, сърби и хървати един срещу друг, завърши с мирно споразумение, подготвено от САЩ през 1995 г., което създаде два региона, Република Сръбска и Бошно-хърватската федерация.
Двата региона получиха широка автономия, но запазиха някои общи институции, включително армията, висшата съдебна власт и данъчната администрация. Босна също има ротационно тричленно председателство, включващо босненски, сръбски и хърватски членове.
Членът на президентството на босненските сърби Милорад Додик от години се застъпва за отделянето на мини-държавата на босненските сърби и присъединяването ѝ към съседна Сърбия - нещо, което е малко вероятно да спечели одобрението на САЩ и голяма част от Запада.
Додик, който има мълчалива подкрепа от Русия и неговите съюзници в Сърбия, наскоро увеличи усилията си, обещавайки, че парламентът на босненските сърби ще обяви създаването на собствена армия и съдебна система до края на ноември.
Парламентът на босненските сърби по-рано тази седмица прие закон за създаване на собствена агенция за снабдяване с лекарства, първото от обещанията на Додик да отдели съвместни институции от тези на държавно ниво.
САЩ вече наложиха забрана за пътуване срещу Додик и по-рано тази седмица и предупредиха за санкции срещу съюзниците му, ако неговите сепаратистки действия продължат.