Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в Босна и Херцеговина възлизат на общо 1,9 милиарда босненски конвертируеми марки ($1,07 милиарда), отбелязвайки годишно увеличение от 24,9%. Това показват официалните данни на централната банка на страната за 2023 година, цитирани от SeeNews.
Най-високите притоци на ПЧИ идват от Русия. Руската федерация, която е най-мощният инвеститор в страната е наляла в икономиката на Босна 376,3 милиона марки. На второ и трето място застават Сърбия и Нидерландия, които са допринесли съответно с приблизително 355,6 милиона марки и 237,7 милиона марки, според данните на централната банка.
По отношение на секторите, секторът за производство на кокс и рафинирани петролни продукти е погълнал най-високата част от притока на ПЧИ, или 362,4 милиона марки. Следват секторът на финансовите услуги с 304,3 милиона марки и телекомуникациите с 288,9 милиона марки.
Източник: iStock Images
Силното руско влияние
Сараевският анализатор Хикмет Карчич смята, че Босна и Херцеговина, Черна гора, Косово и Северна Македония са много уязвим регион и затова заемат сериозно място в руските усилия за дестабилизация на Западните Балкани. Специално в Босна, Русия е най-големият чуждестранен инвеститор в страната, което допълнително допринася за нейното влияние там.
Една от най-големите руски инвестиции е рафинерията за петрол в Брод, град в Република Сръбска, която е една от двете съставни части на Босна и Херцеговина. Любопитното е, че въпросната инвестиция, според местни медии, всъщност губи пари. Това за някои поставя въпрос доколко политиката и влиянието наистина играят роля при инвестиционните решения на Москва.
Според повечето световни политически анализатори обаче инвестициите в Босна са добри за Русия, защото увеличават нейното политическо влияние, но също така са източник на пари за магнати, близки до Владимир Путин, каквито често са инвеститорите в страната.