САЩ предупредиха, че заплахите на босненските сърби за отцепване от Босна нарушават мирното споразумение от 1990-те години и ще доведат само до "изолация и икономическо отчаяние", информира "Франс прес".
Предупреждението дойде само няколко дни след като сръбският член на тристранното председателство на Босна Милорад Додик обяви, че босненските сърби искат да сформират своя собствена армия в рамките на няколко месеца.
Но американският дипломат Габриел Ескобар е казал на Додик, че "заплахите за отцепване и отмяната на реформите в институциите на държавно ниво" нарушиха споразумението, постигнато с посредничеството на Вашингтон, което сложи край на войната в Босна през 1990-те години, написа американското посолство в Сараево в "Туитър".
Такива заплахи "не предлагат на гражданите на Република Сръбска нищо друго освен изолация и икономическо отчаяние", изтъкна Ескобар, който е заместник помощник държавен секретар на САЩ за Западните Балкани.
От края на войната 1992-1995 г. Босна се състои от две полунезависими половини - Република Сръбска на сърбите и Мюсюлманско-хърватската федерация.
Те са свързани със слаби централни институции, включително председателство и съвместна армия.
Додик често призовава за отцепване на Република Сръбска, като твърди, че Босна е "експеримент на международната общност" и "невъзможна, наложена държава".
В понеделник той настоя, че босненските сърби искали да сформират своя собствена армия "в рамките на няколко месеца", в ход, който може допълнително да изостри политическата криза, която избухна през юли с бойкота на основните политически институции в страната от сърбите.
Додик обяви наскоро, че Република Сръбска може да обяви независимост в рамките на шест месеца, ако Босна не премахне институциите, създадени след подписването на мирния договор - като съвместна армия и правосъдна система.
Босненската армия беше създадена през 2006 г. под натиска на международната общност и в момента има около 10 000 войници и цивилни служители.
Създаването ѝ се разглежда като решаваща стъпка към териториалната цялост на Босна.
Ескобар днес също така "повтори силния ангажимент на САЩ към суверенитета и териториалната цялост на Босна и Херцеговина като една държава".
Войната в Босна през 1992-1995 г. между хървати, мюсюлмани и сърби отне около 100 000 живота.
komsomoletz
на 01.10.2021 в 11:13:19 #6Tzjla Jugoslavia vkluchitelno dneshna Serbia e e edin експеримент на международната общност и невъзможни, наложена държави. Za sazjalenie nashite zapadni pokrainini i skopskata oblast sa zagubeni zavinagi za Bulgaria.
ivan-koichev
на 01.10.2021 в 10:02:20 #5ПП. Крайно време е за организация на Балканските държави която да си решава трайно проблемите, а не световната "општнос" да ни залага бомби със закъснител.
ivan-koichev
на 01.10.2021 в 09:58:31 #4Решението за Балканите трябва да стане по мирен път с участието на всички Балкански държави и задължително без намесата на каквито и да са външни сили. Какви са тези "сфетовни" наглеци дето си позволяват да претендират, че те познават по добре положението на региона отколкото самите пребиваващи тук. И тези наглеци ми претендирали за демокрация. Вън окупаторите на Балканите и подстрекателите на междуособици.
halo
на 30.09.2021 в 23:32:12 #3"Умници", Вучката и протежето просто духат... каквото и да е там.
chafeto
на 30.09.2021 в 22:19:29 #2beyonder-realm САЩ не един път са доказвали, че могат да съдават "Франкенщайновци", които в един момент не могат да контролират.
chafeto
на 30.09.2021 в 22:16:48 #1То е ясно, че това е някаква насила поддържана федерация, която може да е всичко друго, но не и функционираща държава. Сърбите си дърпат към себе си и са поддържани от Белград. Хърватите си теглят и те към тях и са поддържани от Загреб. Зад муслимите пък стои най-вече Ердоганя, дето викаше, че там му било сърцето. То "Дейтънското споразумение" много добре, че спря войната, ама за толкова години е напълно ясно, че нещата едва ли ще продължат още кой знае колко време по този начин. Предполагам, че повечето знаят притчата "Орел рак и щука". Да се надяваме, че няма пак да се лее кръв.