Малко забелязано на фона на противоречията, които президентът Тръмп предизвика на неотдавнашната среща на върха в НАТО, САЩ ще подкрепят членството на Северна Македония в НАТО. Въпреки че по-малко от един от 100 американци биха могли да намерят Северна Македония на карта, САЩ ще предоставят целия си арсенал от наземни, въздушни, военноморски и дори ядрени способности за защита на Северна Македония.
В замяна Северна Македония не може да предостави много. Тя има само 12 000 военнослужещи във въоръжените си сили, използващи старо оборудване и притежаващи малка военна способност, пише Марк Канциан, член на борда на Breaking Defense и бивш високопоставен служител на OMB (службата за управление и бюджет към президента на САЩ) и експерт по отбрана в CSIS (Център за стратегически и международни изследвания, Вашингтон).
Време е да спрем разширяването на НАТО. По-голямо НАТО въвлича САЩ в неясни регионални спорове, ангажира го да защитава страни и ненужно антагонизира руснаците. Чрез включването на слаби държави с кратка демократична история, разширяването също подкопава обществената подкрепа за НАТО, един от най-успешните военни съюзи в света.
Разширяването на НАТО започна в края на Студената война, докарвайки бившите комунистически държави от Източна Европа в Западния съюз. Това имаше много смисъл за страни като Полша, бивша Чехословакия, Унгария и Румъния. Но процесът продължаваше, като включваше прогресивно по-слаби страни и по-близо до Русия. НАТО започва да прилича на ООН, където широкомащабното членство е желателно и всеки може да се присъедини след изпълнение на някои минимални изисквания. Ето как прибалтийските страни Естония, Латвия и Литва и балканските страни като Черна гора, Албания и Хърватия успяха да се присъединят.
В добрите чувства на разширяване е изгубена целта на съюза: военна сигурност. Например, разширяването на гаранцията за сигурност на НАТО до балтийските страни по-късно създаде голямо ново военно предизвикателство за предотвратяване на руско нахлуване. За да се отговори на това предизвикателство, са необходими значително разширяване на разполагания в Източна Европа и милиарди долари допълнителни разходи. И все пак, разширяването продължава. На срещата на върха в Брюксел през 2018 г. алиансът покани Република Северна Македония да започне преговори за присъединяване към НАТО. На 22 ноември сенатът на САЩ гласува без почти никакви дебати, за одобрение на присъединяването.
Северна Македония не е лоша страна. Тя се трансформира от комунистическа икономика и политика и допринася с войски в НАТО, но включването й в НАТО създава няколко проблема.
Първо, източната експанзия ядосва Русия. Когато Студената война приключи, Русия вярваше, че й е обещано, НАТО да не се разширява на изток. Дали САЩ са дали такова обещание, все още горещо се обсъжда. Ясното е, че Русия вярва, че НАТО дава това обещание. Сега Русия вижда враждебен НАТО, който все повече свива периферията й. С изключение на Беларус, НАТО с клиентската държава Украйна е на фронтовата линия на Вермахта от 1942 г. Това, че НАТО някой ден може да започне атака срещу Русия ни се струва нелепо. НАТО трудно се договаря за каквото и да било. Ако САЩ кажат, че времето е отчасти слънчево, французите ще кажат, че е отчасти облачно, само за да покажат, че са независима сила.
Русия обаче гледа военния капацитет, а не намеренията и вижда екзистенциална заплаха.
Разширяването също разпалва антинатовските настроения, като подхранва скептицизъм към неговите ползи. Един от най-силните аргументи за съюза е, че е по-добре да имаш много богати, могъщи съюзници, когато си изправен пред заплахи. Добавянето на слаби нации подкопава този аргумент. По този начин президентът Тръмп редовно критикува НАТО като "лоша сделка" за САЩ, докато френският президент Еманюел Макрон определя, че НАТО е в "мозъчна смърт".
И накрая, разширяването включва страни с кратки и плитки демократични традиции. Северна Македония, подобно на новоприсъединените в НАТО страни - Хърватия, Черна гора и Албания, прави големи крачки в подобряването на управлението, за което всички те заслужават похвала, но им липсват здравите институции, които оправдават военните тежести за обществеността в НАТО.
Някой ден, това прекомерно разширяване ще доведе до криза. Може би кризата ще възникне от вътрешен спор в НАТО; може би от спор на местна почва, който включва например дългогодишно напрежение между Сърбия и нейните съседи от НАТО Хърватия или Северна Македония; или може би етническо малцинство, като руснаците в балтийските страни.
Ако бъдат въвлечени в объркани конфликти, в които имат малко интереси, страните могат открито да поставят под въпрос целия проект НАТО и да застрашат ключов елемент от европейската и всъщност глобалната ни стабилност.
НАТО трябва да тегли чертата сега. След Северна Македония има близо 20 други партньори, които също може да искат да се присъединят към НАТО. И кой може да ги обвинява. С присъединяването си към НАТО те печелят сигурност и статут на много ниска цена. Спирането на разширяването не означава изоставяне на държавите партньори, които работят с НАТО. Те могат да останат партньори, участващи във военно обучение и дипломатическа координация, но без ангажимента за сигурност, който струва скъпо на САЩ и е дразнещ за Русия.
1abv1
на 13.12.2019 в 21:23:00 #6Муха, браво за коментара!
Много интересни неща написа и добри разсъждения! Пак браво!
1abv1
на 13.12.2019 в 21:14:18 #5"Китайците къде ги величаеш са една репресивна държава. " Емилчо, ти верно си някакво много глупаво дете, което сляпо вярва на западната пропаганда. Вероятно преди 89-та година и за България се е пишело, че е "репресивна" държава, но всъщност хората тогава живееха много по-добре от сега. Плямпаниците, че Китай е "репресивна" държава са пълна глупост. Китай просто показа, че при смесване на социализъм и капитализъм резултатите са положителни и огромни. Китайската система е бъдещето на света! Проблемът за Запада е, че не желае да допусне социализъм в управлението си. Съответно озверяло плюе по Китай и глупаците като теб, Емилчо, сляпо вярват. Факт е, че социалистически Китай изпреварва САЩ като най-голяма икономика. И нищо репресивно няма в това. САЩ се държат репресивно към останалия свят, защото не могат с нормални икономически средства да спрат социалистическото китайско развитие. Капитализма достигна отдавна своя връх и сега губи... и реве на умряло.
emilioner
на 13.12.2019 в 20:50:17 #4Брей муха, тука ме смая. Голяма част от нещата които си написал са точно така. Обаче има едно обаче. Китайците къде ги величаеш са една репресивна държава. А всички репресивни държави в историята на света накрая се стигнали до глад мизерия и разруха. Докато Демократичните такива виждаме че просперират изключително дълго време. Да има кръгове на интереси има или ти които се бият помежду си но в края на краищата винаги се намира баланс докато при едноличните диктатури накрая колапсът е ТОТАЛЕН.
chafeto
на 13.12.2019 в 17:36:37 #3Емиле, а демокрация в Афганистан и Либия да очакваме ли? Защото това обещаваха, а такива като теб, приемащи безрезервно готови тези, които им се харесват вярваха. Кога такива като теб ще разберат, че западния модел не е универсален и на повечето места в света на практика е неприложим? Един от най-големите дисденти от времето на СССР го каза, като в това число спомена и България. А нали видяхме какво се случи с Русия по времето на Елцин, когато запада успя да я вкара в своята "кординатна система"? Тотална деградация. Ама това се харесваше на западните "хищници", точно такава Русия им трабваше. Безпомощна, безсилна да противодейства на американското ос*иране, разградена, "налазена" от западни съветници, определящи външаната им политика и източвана. Е, това време свърши и руснаците бавно се превръщат в незаобиколим фактор. Справка, Сирия и Украйна. А затова беше даден ясен знак още през 2002. Затова са истеричните писъци на феминизираните западняци. Колкото до миграцията, като гледам, Русия не останала без хора. З разлика от прибалтийските тигри, които се плюнчат какви запдняци и русофоби са. Ще порастнеш ли някога изобщо?
emilioner
на 13.12.2019 в 16:39:11 #2Обективикус по глупаво и откъснато от реалността съждение рядко се намира из форумите.Все пак благодаря ти че не бълващ простотии като разните други русофилистични тролчета. Какво му пука на НАТО за Русия??? Говоря като за територия и обект за превземане завземане и установяване на контрол??? Никак! Русия има над 4000 ядрени бойни глави, като поне 1000 са така наречени стратегически.В превод, дори да бъде ударена превантивно тези 1000 бройки ще отвърнат на удара. Коя държава ще започне война срещу Русия след като знае че после ще бъде изцяло изличена???????? И тука вече идва следващия етап.След като не може и не иска да направи нужните реформи гарантиращи превръщането на Русия в западен тип икономика(а този тип е най успешен в света затова и милиони имигранти се натискат натам а не към Русия),управляващия елит за да замете вътрешните проблеми насочва целия си ресурс навън.Ето трябва да ни търпите защото1 НАТО ни обгражда и ще ви пороби,2 ето Украйна е наша ще си я вземем,3 всички са срещу нас затова,не гледайте как безогледно ви грабим.Ще търпите мизерния си живот и нашата диктатура щото иначе бой и тояги. Нататък на средностатистическия европеец хич не му пука за Китай и Русия.Не искат да им гледат средновековните изпълнения.Хората искат права и защита от такива диктатури.Западняка в това число и ние и най вече политическия елит, иска да живее мирно спокойно богато.А не да се съобразява със едни примитивни примати които по някаква случайност се разхождат със зареден пистолет из стаята.
Obektiven_29
на 13.12.2019 в 15:57:18 #1Наричат Русия страна на „войнствен народ“, известна със своята неукротимост и смелост, пише китайското издание Sohu. Но Западът продължава да стеснява военния обръч около Русия и непрекъснато се опитва да я вкара в икономическа блокада. Европа обаче не предприема подобни действия срещу Китай. Защо? От гледна точка на световната история, благодарение на бързия растеж и силната власт, съвременните западни държави заемат господстващо положение в света и монополизират световното богатство. Следователно, за да запази водещата си позиция, Западът се опитва да смаже и да стегне обръча около онези страни, които могат да го предизвикат. Вече видяхме как Съветският съюз беше обсаден и разрушен. Дори и сега, въпреки че Русия тръгна по пътя на капитализма, но тъй като тя предизвиква Запада, обръчът около нея продължава да се затяга от всички страни. Странно е, че Западът ограничава влиянието на Русия, но защо не смее да се насочи към Китай? Има три причини за това. Руснаците са известни в света като най-„войнствения народ“ и се славят със своята неукротимост. Първата и Втората световна война бяха завършени благодарение на усилията на Русия. Може да се каже, че много страни по света треперят пред влиянието на Русия, особено Япония. И въпреки че изминаха толкова години, японците все още не смеят да влязат в конфликт за Южно-Курилските острови. Но дори и в този случай виждаме, че въпреки опитите на Русия да установи отношения със западните страни след разпадането на СССР, те продължават да засилват обсадата. В частност НАТО стеснява военния обръч около Русия и постоянно я вкарва в икономическа блокада. Това усложнява вътрешното развитие на страната и руснаците постоянно са принудени да «водят война». Макар че конфликтите с Украйна и Грузия все още не са приключили, но с цел допълнително възпиране на Русия, Западът започна война в Сирия. Независимо от всичко, Русия не се предава. След разпадането на СССР обаче Западът не смее да започне война с Китай. Причините: Първо, уроците от трите войни. Всъщност след Втората световна война Западът също непрекъснато обсажда Китай. За тази цел те започнаха войната на Корейския полуостров, войната във Виетнам и Индо-пакистанския конфликт. Ако Китай беше въвлечен в някоя от тези войни, последиците биха били немислими. Но в резултат Западът претърпя съкрушително поражение във всички тези кампании. Второ, опитът от миналото. Западът обсажда Китай след Втората световна война. Той възнамеряваше да го изтощи и да го превърне в изостанала държава. Но такова сдържане допълнително стимулира духа на независимостта на Китай. Колкото по-силна е блокадата, толкова по-мощен става Китай. Сега той не само разполага с ядрени оръжия, но има и напреднала икономика във всички сфери, която е на второ място в света. Така че Западът си извлече поуките в това отношение. Третата причина е безполезността на съдържанието на Китай. За 70 години развитие след Втората световна война Китай се трансформира от слаба държава в глобална суперсила. Освен това, при настоящите предимства на системата, тя има неизчерпаема мощност и огромен потенциал. Западът няма толкова сили, за да ограничи влиянието на Китай. Благодарение на съвременните икономически мащаби, Китай се превърна в лидер в световната икономика. Ако се изолира тази мощна държава, Западът ще загуби още повече. Западът няма да се осмели да насочи силите си срещу Китай.