Единната електронна съобщителна мрежа (ЕЕСМ) на държавната администрация и за нуждите на националната сигурност влезе в редовна експлоатация. ЕЕСМ се създаде чрез административно, финансово и технологично интегриране на Националната мрежа на държавната администрация и Електронната съобщителна мрежа. Административното и финансово интегриране се извърши без изразходване на допълнителни бюджетни средства и без допълнително увеличаване на числеността на персонала, съобщава на сайта си агенцията.
След интеграцията на двете мрежи, Изпълнителна агенция „Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" (ИА ЕСМИС) притежава оптична мрежа с обща дължина 5 377,665 km. От тях 4 695,452 km. осигуряват междуградска свързаност, а с 682,213 km. оптичен кабел се осигуряват метро-мрежи за свързаност в населените места. С технологичното интегриране на двете мрежи се осигури изграждането на единна MPLS базирана мрежа за пренос на данни на територията на страната.
Тя обхваща 28 областни центрове и в 38 местни общински центрове. С развитата местна метро мрежа се осигурява свързаност на ЕЕСМ с голяма част от структурите на държавната и местна власт, като се предоставят комуникационни услуги за пренос на глас, данни и интернет. Към момента броят на свързаните ведомства и техните подразделения към ЕЕСМ е 1300. Изградената мрежа предоставя комуникационна инфраструктура за въвеждането на електронното правителство.
Използваните съвременни технологии при изграждането на ЕЕСМ позволяват виртуално да се обединят в единна национална информационна инфраструктура, мрежите на министерствата, ведомствата и местната администрация, като се запази тяхната информационна самостоятелност, автономното им управление и се изключи всяка форма на нерегламентиран достъп до пренасяната информация.
Планът за технологичното интегриране беше приет с решение на Министерски съвет от февруари 2011 г. За реализацията му бяха определени 20 месеца и бяха заделени 6,5 млн. лв. от държавния бюджет.
Екип от експерти на Изпълнителна агенция „Електронни съобщителни мрежи и информационни системи" (ИА ЕСМИС) отговаряше за цялостното изпълнение на технологичната интеграция и за всички дейности свързани с изграждането, въвеждането в експлоатация, както и приемането на новите съоръжения и системи. Външни експерти от МО, МВР, АМС, ДАНС, МФ - ведомствата, които ще използват ЕЕСМ, участваха при обсъждане, приемане и реализацията на Проекта за технологична интеграция.
Едновременно с изпълнението на Проекта за интеграция, ИА ЕСМИС изгражда оптична свързаност до общините, където това е възможно, дооборудва и увеличава преносния капацитет на ЕЕСМ, с оглед бъдещо включване на всички държавни структури към единната мрежа.