Над 10 000 компании от 12-те сектора на ICT индустрията (на информационни и комуникационни технологии) в България ще генерират приблизително 5,5 млрд. долара приходи през 2016 година. Такава е прогнозата на независимата агенция CBN Pannoff, Stoytcheff & Co., която се занимава с проучване, изследване и анализ в сферата на ICT от 25 години.
Това би позволило ръст в границите на около 5% и съотношение спрямо БВП, надхвърлящо 11%.
Агенцията вижда най-добри шансове за ръст в развитието на софтуерния сектор, доставчиците на телеком оборудване, IT дистрибуцията и контактните центрове.
От CBN предвиждат през тази година бизнесът с телекомуникации в България да стабилизира приходите си и вероятно да има лек ръст, допълнително стимулиран от смяната на собствеността в БТК (Vivacom) и „Близу медиа енд броудбенд”.
Агенцията очаква по-силен темп на растеж в облачните технологии, мобилните приложения, електронните магазини и бизнес софтуера.
През тази година се очертава тенденция на увеличаване на водещата позиция на смартфоните, забавяне на продажбите на таблети и връщане на лаптопа като генератор на PC индустрията. Добро развитие се очаква и в развитието на мрежовите технологии на всички нива.
CBN очаква развитието на ICT индустрията в България да задълбочи ръста на онлайн магазините и платформите за електронно обслужване на клиенти във всички сектори. Като резултат агенцията прогнозира по-масово закриване на банкови офиси, гишета и магазини за обслужване на клиенти.
Забелязва се висок темп на развитие и ръст на приходите на китайските технологични компании на българския пазар, като експертите очакват тенденцията да продължи.
„Ситуацията в технологичното развитие на държавната и общинските администрации се очертава да остане и през 2016 г. на критично ниски нива, основно заради липсата на достатъчно добри комуникации между политическото управление на страната и технологичния бизнес”, посочват от CBN Pannoff, Stoytcheff & Co.