Все повече експерти препоръчват изнасяне на процесите по ИТ сигурността в отделни виртуализирани сървъри (Virtual Security Appliance, VSA) или центрове за данни. Подобен подход отговаря на стремежа решенията за сигурност да се проектират така, че да консумират минимум системни ресурси, информира TechNews.bg.
VSA, в частност, не изискват интеграция с интерфейса на платформения софтуер на виртуализираната среда, което позволява да бъдат контролирани операциите за обмен на файлове и комуникациите между виртуалните машини „гости".
Според анализаторската компания Infonetics Research, към 2016 г. световния пазар на решения за сигурност, организирани в рамките на центрове за данни или виртуализирани сървъри, ще достигне 4,4 млрд. долара.
В момента се наблюдава стремителен ръст в сегмента на защитата в центрове за данни с лидер Cisco, който държи около една трета от приходите, следван от Juniper, McAfee, HP и Fortinet. Няколко доставчика могат да разбъркат позициите в Топ 5, като сред тях са Trend Micro, Check Point, Arbor, Palo Alto, SonicWALL и F5, отбелязва Infonetics Research.
Интензивен е ръстът и на решенията за сигурност на база виртуализирани сървъри. Световният пазар на устройства за сигурност, като шлюзове SSL VPN, защитни стени, системи IDS/IPS и други, е нараснал с 57% през миналата година.
Очаква се пазарът на системи за сигурност, базирани на центрове за данни, да се увеличи с 8,7% през 2012 година.
Най-силно ще се търсят интегрирани системи за защита, решения от типа IDS/IPS, както и такива за предотвратяване на DDoS атаки. И двата сегмента - центрове за данни и VSA ще получат импулс в следващите пет години, поради нарастващите заплахи за сигурността и тяхното голямо разнообразие, заключава анализаторската компания.