Компютърните специалисти имат бързи умове, бързи пръсти, но и бързо се преориентират. Оказва се, че по-голямата част от IT кадрите по света, активно търсят друго поприще, оглеждайки се за по-добри възможности за кариера.

Това е основният извод от проучване на организацията Computer People, проведено в Обединеното кралство. Според него 87 % от IT специалистите там търсят нова работа, докато само 13% са щастливи с настоящата си длъжност.

Ако резултатите от проучването са достоверни, то тогава можем да заключим, че IT професията е една от най-неудовлетворителните, независимо от факта, че в повечето страти възнаграждението в сектора обикновено е доста над средното.

Изглежда, че бизнесът не се притеснява особено от текучеството и нарастващите разходи по намирането на кадри и слабия пазар на труда, които са предпоставка за загуба на ценен ресурс. Само 15 % от мениджърите са изтъкнали текучеството като проблем за бранша. А всъщност това е една доста наболяла тема за разговор, тъй като процесът по назначаване на работник отнема повече от 8 седмици като разходите за това са около 30-36 % от заплатата му в рамките на първата година. Още повече че мениджърите нямат представа каква е причината служителите да се местят толкова често. Според изводите от проучването най-често срещаното обяснение е желанието за израстване в професията.

Заплатите също са важен фактор, който влияе върху недостига на кадри в световен план. Според проучването, най-високи заплати взимат специалистите в Швейцария (£74,150), следвани от Дания (£64,750), Белгия (£63,760) и Обединеното кралство. (£62,180). Американски работник в сферата на IT взима годишно £56,550, докато колегата му в Канада получава £49,370.

Най- лошо е заплащането във Виетнам (£8,140),Филипините (£11,720) и забележете България (£11,700) или около 2,400 лв. на месец!

Средно годишното възнаграждение в Кралството възлиза на £35,160, където средната заплата е £24,908. Но не парите са основният мотивиращ фактор за да могат IT-тата да бъдат привлечени и задържани на една позиция за по-дълго време. По степен на значимост те нареждат така своите приоритети: предизвикателства в работата, възнаграждение, възможности за изграждане на кариера, отношения с колеги и на последно място инвестиции в хората и технологиите от страна на работодателя.

Определено това е една неразбрана и погрешно представяна професия, коментират съставителите на изследването. Те считат, че медиите изграждат много лош имидж на средностатистическия IT специалист, който винаги ходи „леко брадясал и неглиже, и никога не излиза от тъмната стаичка, където най-добрите му приятели са компютърът и мишката ".

£1 = 2.48 лв.