Основателят на Facebook Марк Зъкърбърг смята, че върховната комуникационна технология ще позволи на хората да пращат мисли директно един на друг.
Създателят на социалната мрежа заяви, че потребителите на Facebook един ден ще могат да пращат съобщения и да публикуват постове чрез телепатия, предава британският вестник „Телеграф".
„Вярвам, че един ден ще можем да пращаме цялостни мисли един на друг директно, използвайки технология. Просто ще можеш да мислиш за нещо и приятелите ти ще могат също да го изпитат веднага, ако искаш. Това би била ултимативната комуникационна технология", обясни Зъкърбърг.
Той представи визията си за бъдещето на Facebook в едночасова сесия от въпроси и отговори, която се проведе в социалната мрежа. По време на сеанса Зъкърбърг отговори и на запитвания от актьора Арнолд Шварценегер и физика Стивън Хокинг.
В отговор на въпрос за развитието на уебсайта, Марк Зъкърбърг каза, че то ще се състои в помагане на хората да споделят информация, особено чрез използването на видео.
Той посочи, че има няколко важни тенденции в човешката комуникация, които от компанията се надяват да подобрят. Първата от тях е обогатяването на възможностите за споделяне.
„Преди споделяхме само чрез текст, а сега постваме основно снимки. В бъдеще видеото ще бъде по-важно дори от снимките. След това потапящи изживявания като виртуална реалност ще се превърнат в норма. А след това ще имаме възможността да споделяме целите си сетивни и емоционални преживявания с хората, когато пожелаем", представи визията си Зъкърбърг.
„Хората увеличават възможността да общуват по-често. Преди трябваше да бъдем с някого лично. После имахме обемисти компютри по бюрата си или такива, които можем да носим насам-натам. Сега имаме тези невероятни устройства в джобовете си постоянно, но ги използваме само от време на време в рамките на деня. В бъдещето ще имаме добавена реалност и други устройства, които можем да носим почти през цялото време, за да подобрим преживяванията и общуването си", смята още председателят на най-голямата мрежа за споделяне.
„Животът ни се подобрява, докато инструментите за комуникация стават по-добри по много начини. Можем да създаваме по-хубави връзки с хората, които обичаме и за които ни е грижа. Знаем какво се случва по света и можем да взимаме по-добри решения в работата и в живота си. По-осведомени сме и можем да взимаме по-добри решения заедно като общество. Това увеличение на възможностите за споделяне, които хората имат, е една от най-големите сили, които движат света днес", посочи младият милиардер.
Той отговори и на въпроси от известни личности, като например за тренировъчния му режим, зададен от Арнолд Шварценегер. „Правя така, че да тренирам поне три пъти седмично - обикновено е първото нещо, което се събудя. Опитвам се да тичам и с кучето, когато мога", обясни Зъкърбърг.
Той добави, че „машините няма да победят", във връзка с един от най-популярните филми на Шварценегер - „Терминаторът".
Физикът Стивън Хокинг пък го попита на кои големи загадки във физиката би искал да знае отговора и защо. Марк Зъкърбърг обясни, че е по-заинтересован от въпроси, свързани с хората, като например кое ще ни даде възможност да живеем вечно, как да излекуваме всички болести, как работи мозъкът, как работи ученето и как можем да дадем възможност на хората да учат милион пъти повече.
„Любопитен съм и дали има фундаментален математически закон в основата на човешките социални взаимоотношения, който определя баланса за това за кого и за какво всички ни е грижа", разкри основателят на Facebook.
Той каза още, че ще има и тенденция към богатство и бързина между новинарските организации, когато публикуват съдържание. В друг отговор Зъкърбърг добави, че хората ще четат много повече новини, но ако кликаш върху линк онлайн, се зарежда твърде дълго.
В края на сесията Марк Зъкърбърг разкри какво означава щастието за него. „За мен щастието е да правиш нещо значимо, което помага на хората и в което вярвам заедно с хората, които обичам. Мисля, че много хора бъркат щастието със забавлението. Не смятам, че е възможно да се забавляваш всеки ден. Но съм убеден, че е възможно да правиш нещо смислено, което помага на хората всеки ден", призна Зъкърбърг.