Приходите от криптоизмами достигнаха рекордни нива през миналата година, като киберпрестъпниците използват изкуствен интелект и стават все по-организирани, предупреждава блокчейн изследователската фирма Chainalysis, цитирана от CNBC.
Според доклад, публикуван в четвъртък, криптопортфейли, свързани с измами, са получили 9,9 милиарда долара в криптовалута през 2024 г. Фирмата прогнозира, че тази цифра ще нарасне до рекордните 12,4 милиарда долара, след като идентифицира повече портфейли, свързани с измами.
Тук даже не броим кибератаките, чийто "оборот" е сходен.
Основна причина за увеличението е ръстът на така наречените "романтични измами" или "pig butchering" (буквално: клане на прасета). При този вид измама, измамниците изграждат дълготрайни отношения с жертвите чрез социални мрежи или приложения за запознанства, с цел да ги измамят чрез фалшиви инвестиционни възможности.
През 2024 г. приходите от такива измами са нараснали с близо 40% спрямо 2020 г., като броят на депозитите е нараснал с 210%. Това показва разширяване на кръга от жертви, като измамниците се фокусират върху повече жертви с по-малки плащания.
Въпреки че тези измами произхождат предимно от големи престъпни организации в Югоизточна Азия, има признаци за географско разширяване. През декември нигерийската агенция за борба с корупцията арестува 792 души, заподозрени в извършване на романтични измами, насочени към жертви от Европа и Америка.
Престъпните групи все повече използват онлайн форуми и пазари, работещи като своеобразни универсални магазини за престъпници, търсещи технологии и ресурси за измами. От 2021 г. насам само в една от платформите са обработили транзакции с криптовалути на стойност 70 милиарда долара.
Изкуственият интелект играе все по-важна роля в тези измами. През 2024 г. доставчиците на AI услуги на платформата Huione са отбелязали ръст на приходите от 1900%. Технологията се използва за създаване на фалшиво съдържание, имитиране на самоличности и заобикаляне на системите за верификация.
Според Елад Фукс, ръководител на продуктите за борба с измамите в Chainalysis, генеративният AI позволява създаването на реалистично фалшиво съдържание, включително уебсайтове и обяви, което прави измамите по-убедителни и по-трудни за откриване.
За справяне с нарастващата заплаха от криптоизмами ще са необходими координирани усилия от страна на правителствените агенции, регулаторите и организациите в световен мащаб, подчертават експертите.