Преди 22 години страната ни разполагаше с малко под 200 изчислителни центъра, около 150 000 инженери, програмисти, научни и развойни кадри. Имаше технологични институти, фабрики за чипове и компютри, с една дума - имаше индустрия. Днес обаче охранителите са повече от ИТ специалистите, пише блогът на CBN, цитиран от TechNews.bg.

Преди промяната от 1989 година страната ни беше една от десетте в света, в която се произвеждаха субсидирани и с много лошо качество, но работещи PC, мейнфрейм и системи от среден клас, твърди дискове, дори и принтери, а китайците правиха химикалки, припомнят анализаторите.

„Старите кучета" положиха основите на работещите и до днес супер важни национални информационни системи - пенсии, данъци, финанси, държавно управление, полиция, армия, застраховане, митници, телефони, фирмени регистри, комунален сектор и още много невидими, но важни за човека, бизнеса и държавата информационни ресурси.

Днес ситуацията е коренно различна. Охранителите с лиценз са шест пъти повече от заетите в ИТ сектора. Дотук се стигна, тъй като липсват държавна стратегия и политика, браншова стратегия и политика, професионални регистри, оразователна стратегия, приемственост между поколенията и редица други фактори, посочиха от CBN.