Следващата голяма вълна на обновяване на служебен хардуер ще е първата след пандемичния хаос, но освен това може и да се превърне в момента, в който компютрите с изкуствен интелект ще станат масови... или пък не - зависи кого питате. На фона на амбициозната хардуерна премиера на Copilot+ PC платформата, експерти сблъскват мнения за инициативата на Microsoft и техните хардуерни партньори.
Според доклад на банкерите от Morgan Stanley именно AI ще е мотор на растежа на бизнес PC пазара. Около три четвърти от анкетираните IT директори на компании са заявили, че вече разглеждат технологията или планират да го направят.
Един от факторите е, че Copilot+ PC машините обработват информацията локално - не се налага тя да напуска фирмената инфраструктура и да се качва на чужд облак. Последното потенциално сваля разходите, но все пак говорим за компютри за по над 1000 долара бройката.
В момента доставките на нови компютри са на доста ниски нива, а даже предстоящото спиране на поддръжката на Windows 10 не убеждава фирмите да правят ъпгрейд.
От Morgan Stanley прогнозират, че AI PC-тата ще са с 2% пазарен дял през 2024 г., който рязко ще скочи до 16 на сто догодина и в крайна сметка към 2028 г. вече с изкуствен интелект ще са две трети от компютрите.
Както отбелязва The Register, този оптимизъм не се споделя от всички IT директори и анализатори. Например, Елизабет Хакенсън - CIO на Schneider Electric, смята, че AI компютрите са "твърде скъпи", а колегата ѝ от компанията за клинични проучвания Clario Джей Феро очаква да види повече доказани в практиката приложения.
Проучване на Canalys на CIO равнище също показва, че около една трета от запитаните искат първо да видят какви подобрения носи AI, за да решат дали ще е фактор при поръчката на нови компютри.
Изследователският директор на Gartner Ранджит Атвал е директен: "Ако PC производителите настояват за висока цена на AI компютрите без лесни за показване ползи, бизнесите просто ще си купят машини без изкуствен интелект или такива с по-ниски възможности".
Анализаторите от Forrester са на сходно мнение: "Очакването е някои роли с големи изисквания - в креативната сфера, обработката на данни и софтуерното инженерство, да имат големи ползи от AI PC. За повечето служители, обаче, няма достатъчно приложения, които да променят коренно всекидневната работа и така няма какво да задвижи бързото навлизане на компютри с изкуствен интелект".
Иначе казано, все още не знаем дали AI PC няма да се окаже балон с много ограничено реално приложение.
nsmilitia
на 02.06.2024 в 13:57:26 #1Ще има да чакат и да пият една студена водица всички хванали се на ИИ хорото. Реално няма какво ново или дори нужно да предложат и само си измислят някакви небивали технологии ама ще гризнат дръвцето тези дето си мислят, че ИИ има място в масовите устройства