"350 лв. студентска стипендия, ако 5 г. след това си чиновник", четем на първа страница на в. "24 часа"
Ако напуснат, да връщат стипендии или работодателят им да плаща трансферни права, предлага председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Държавата ще дава по 350 лв. на месец за бъдещи чиновници, трябва и за бизнеса Вече липсват всякакви работници, нужен е внос дори от Бангладеш и Виетнам 100 лв. по-малка ще е заплатата на година с трите почивни понеделника
- Г-н Велев, как ще се отрази на бизнеса новият режим за празниците?
- Ние искахме точно обратното на това, което се прие. Отпадна досегашното сливане на празнични дни с уикенда, но се създаде нов проблем с намалението на работните дни с 3. Когато се слива празничен ден с уикенда, а след това се отработва в събота, ние губим средно половин работен ден. Вече ще губим цял ден, защото в понеделник няма да се работи, ако празникът е в събота и неделя. Такива почивни понеделници ще има средно по три на година. Работните дни в годината досега бяха средно 252, с новото решение стават 249.
"650 000 души потънаха в празниците" четем във в. "Монитор"
Около 300 хил. нашенци сливат коледната и новогодишната почивка. Най-предпочитани за почивка са спа центровете и семейните хотелчета.
Над 650 хил. души потънаха в празниците. Това показва справка, предоставена на "Монитор" от МВР. Според цифрите на 24 декември страната са напуснали малко над 744 хил. човека. Те са излезли през граници, различни от тази с Румъния и Гърция, където няма пропускателен режим, тъй като са страни от Европейския съюз и не се води строг отчет на преминалите.
Два дни по-късно в България са се върнали едва 90 526 човека, които са били регистрирани от граничните власти. Проста сметка показва, че над 650 хил. души буквално са потънали в празничните дни като са си слели почивките. Цифрата не е абсолютно точна, тъй като в данните влизат и тираджии, минали през страната ни транзитно, както и експерти, които се очаква да се завърнат в страната след празниците.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Евтино в Гърция - забравете от 2017 г." четем на първа страница на в. "Труд"
Почивката в Гърция ще ни излезе по-скъпо догодина. Причината е, че от 1 януари 2017 г. се вдигат акцизи и данъци, които ще повишат цените на редица стоки в южната ни съседка. Литър бензин поскъпва с 3 евроцента, а дизелът - с 8 евроцента. С десет евроцента се увеличава цената на природния газ, изчисляват местните издания.
С близо 25 на сто по-скъпо ще струва и кутия цигари, тъй като от 1 януари влиза в сила специалният данък върху потреблението на тютюневите изделия. Заради него килограм тютюн става 170 евро при досегашните 156,70 евро.
По-високият данък ще се отрази и на цената на кафето в Гърция. До 10 евроцента повече ще платите, ако си поръчате чаша от напитката в заведение.
Увеличава се и специалният данък за консумация на бира, а отпада намалението от 50% на данъка върху алкохолните напитки в южните гръцки острови като Сирос, Тасос, Андрос, Тинос.
"Пестим три пъти повече отколкото теглим заеми", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Бизнесът и гражданите през ноември спестиха в банките близо три пъти повече пари, от новите кредити, които изтеглиха през месеца. Депозитите в банките през ноември са нараснали със сериозната сума от 712 млн. лв. като достигат 67,358 млрд. лв. А общият обем на кредитите се увеличава с 256 млн. лв. до близо 51,1 млн. лв., сочат данните на БНБ. Така въпреки че месецът е сравнително успешен по отношение на кредитирането, парите в банките сериозно се увеличават, което е предпоставка лихвите по депозитите да продължат да падат. Като прави впечатление, че през ноември бизнесът и гражданите са спестили в банките приблизително равни суми - по 400 млн. лв. Намаляват обаче депозитите на финансовите предприятия като застрахователи, пенсионни и инвестиционни фондове и в края на месеца те достигат 3,6 млрд. лв. Депозитите на нефинансовите предприятия се увеличават до 19,281 млрд. лв., а на домакинствата - до 44,476 млрд. лв. Това показва, че въпреки ниските лихви по влоговете бизнесът и хората не виждат сериозна алтернатива, в която да инвестират спестяванията си.
"Има ли наука в българските университети", четем във в. "Капитал"
Научните изследвания не изглежда да са сред приоритетите на повечето български висши училища. Ако средствата от новата оперативна програма за образование и наука се инвестират ефективно, това има шанс да раздвижи университетските лаборатории, но засега мнозинството от учебните заведения са концентрирани най-вече върху привличането на повече студенти, а на преподавателите рядко им остава време да мислят за научната си кариера. Въпреки това има няколко български висши училища, които успяват да поддържат качество в научната си продукция, а според тазгодишното издание на рейтинговата система дори го повишават.
"На прага сме на транспортна революция", пише в. "Капитал"
Едва ли има има невръстен фен на научната фантастика, който поне за момент не си е мечтал, че когато порасне, ще се вози на космически кораб. За жалост развитието на технологиите обикновено не се случва със скоростта, с която децата си представят, четейки безсмъртните романи на Жул Верн, Хърбърт Уелс, Айзък Азимов, Филип Дик или пък Артър Кларк.
Ако обаче визията на технологичния гуру Илън Мъск стане факт, настоящото поколение има шанс да стане първото, което да види с очите си поне началния етап от комерсиализацията на пътуването извън пределите на земната атмосфера. И това е само един от революционните пробиви, които през следващите години би трябвало генерално да променят начина, по който се придвижваме. Това, разбира се, едва ли ще се случи изведнъж за 2, 3, 5 или 10 години, но със сигурност ще покаже посоката и ще трасира път на транспорта от следващо поколение.
"Бензинът със 7 ст. по-скъп от миналата Коледа", четем във в. "Монитор"
Втори сме по евтини горива в ЕС, пред нас е само Полша
Литър от масовия бензин А-95 по Рождество бе със 7 ст. по-скъп, отколкото по същото време на миналата година, сочи статистиката на bg.fuelo.net.
По празниците той се предлагаше по колонките в доста широки граници от 1,81 лв./л до 2,10 лв.
Максималната е отчетена в 3 от веригите.
Двама от търговците го предлагат по 2,05 лв./л, а още толкова - по 2,03 лв./л. По време на миналогодишните коледни празници цените са били в по-тесен диапазон - от 1,91 лв./л до 2,03 лв., сочи още статистиката. Високооктановият бензин А-98 е с почти същата средна цена, както и преди 12 месеца - 2,20 лв./л, срещу 2,19 лв./л в края на декември 2015 г. Сега офертите на търговците варират от 2,16 лв./л до 2,40 лв., като една и съща цена от 2,35 е отчетена на 2 от веригите.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Деглобализация", пише в. "24 часа"
2017 г.: бунт на малките милиардери срещу световните корпорации. Доларът може да стане по-скъп от еврото Най-ясно го каза сп. "Шпигел" преди месец на корицата на първия брой след изборите в САЩ: "Краят на света (какъвто го познаваме)" под рисунка на рус астероид с лика на президента Тръмп, връхлитащ Земята и зинал да я захапе. Петък, 20 януари 2017 г. е денят, в който милиардерът ще оглави най-мощната икономическа сила, но няма съмнение, че промените вече започнаха. Още до края на финансовата 2016 г. ще видим първите сигурни резултати, защото бизнесът действа проактивно, не чака обявените намерения на новия президент да станат факт, та едва тогава да реагира. Едно сакрално правило на борсовия дилър гласи: "купувай слуховете - продавай фактите". Изборът вече е факт, целият финансов свят вече купува очаквания нов курс на Тръмп
Банки, инвестиционни посредници и финансови консултанти от месец насам имат един съвет за клиентите си: купувайте долари, защото курсът се качва и ще расте още и още, когато новата власт в Белия дом подгони централните банкери да вдигнат рязко лихвите.
Прочети още от статията на в. "24 часа"
"Кражби скачат рязко по време на празници", пише в. "Стандарт"
Полицията е по следите на десетки крадци, атакували домове в цялата страна по коледните празници. Само във Велико Търново печалбата им е над 7000 лева и накити на огромна стойност, съобщава bTV. В апартамент в центъра на София пък почти няма необиран апартамент. Охранителни камери няма и никой не е виждал лицата на крадците.
Полицията продължава безуспешно да ги издирва. Домът на Миряна преживява тази година два грабежа. Последният е преди броени дни.
"Първият обир е през балкона. Качили са се незнайно как. Отворили са прозореца с отвертки и са влезли през хола. Липсите бяха документални - взеха лични карти, часовници, слънчеви очила и бижута", обяснява потърпевшата.
"2016: Лъжи, пропаганда и всичките злини на света" пише в. "Труд"
Юнската нощ, когато британците решиха да напуснат ЕС, беше като земетресение
Отиващата си 2016 година разруши голяма част от представите ни за света, в който живеем. Започнахме да се съмняваме в бъдещето на Европа и солидарността на западния свят.
Тази година ни шокира така, както никоя друга преди това. Загубихме вяра в предвидимия ход на историята. Спряхме да вярваме, че нашето бъдеще е в единението - независимо от проблемите, които има Европа в момента. Загубихме и вярата си, че светът ще продължи неудържимо да се развива по образците на либералната демокрация. Загубихме и увереността си, че нашите институции могат успешно да контролират политиците. Изправени сме пред руините на нашата представа за света.
Всички се заблудиха - социолози, бюра за залагания и политически наблюдатели. Онази юнска нощ, когато британците решиха да напуснат ЕС, беше като земетресение. Пропагандата на евроскептиците пожъна успех.