"Шумно рекламираните антибюрократични мерки на кабинета се отлагат до есента" е водещo заглавиe на в. "Сега"

За да отпадне свидетелството за съдимост на хартия, трябва да се променят над 40 закона и 240 наредби

Двуседмичният срок, даден от премиера Бойко Борисов за отпадане на свидетелството за съдимост, няма да бъде спазен. Миналата седмица министър-председателят свика спешна среща за намаляване на административната тежест и бюрокрацията и в края й обяви категорично, че след 2 седмици документът вече няма да се изисква от институциите, а чиновниците ще правят директни справки. 

Оказва се обаче, че свидетелството е пуснало дълбоки корени в куп закони и наредби, които трябва да се променят спешно, за да се изпълни премиерската заръка.

Прочети още от статията на в. "Сега"

"България издаде дълг с почти нулева доходност", четем на първа страница в. "Капитал Daily"

Гладът за държавен дълг в комбинация с добри данни за бюджета, сформирането на правителство и продължаващата политика на ниски лихви в еврозоната позволиха на българското правителство да се финансира при почти нулеви лихвени нива. 

В понеделник Министерството на финансите пласира 4-годишни ДЦК за 50 млн. лв., а доходността по тях падна до 0.05%. За сравнение - на предишния аукцион на същите книжа в края на април нивото беше 0.11%. Доходността е функция от цената и лихвата по ДЦК (в случая тя е фиксирана, 0.3%) - когато стойността на облигациите е висока, доходността за инвеститорите пада. Печеливши са държавата и данъкоплатците, тъй като ще има по-малко разходи за бюджета по новия дълг. В понеделник е достигнато и реално най-ниското ниво за български държавен дълг в историята.

Прочети още от в " Капитал Daily"

"Лошо е, че е ниска цената на труда" е заглавиe от в. "24 часа"

Когото и да поканите в България, той идва в ЕС. Ще се повърти с 500 лв. и ще замине там, където ще печели прилично

ЗАЩО има бедствено положение с работната сила в България, където условията за правене на бизнес не са лоши - всички основни видове данъци са по 10 на сто? Осигурителната тежест в процентно изражение е умерена в европейски контекст. Част сме от един много голям общ пазар, обхващащ над 500 млн. души с добри доходи. Обратната страна на медала е, че имаме висок данък "корупция" и мудна административна система.

Прочети ще от в. "24 часа"

"Церим света с билки за €40 млн. годишно" извежда на първа страница в. "Монитор"

И китайски компании вече правят хапчета с наши лечебни треви. 60 млн. лв. потъват в сивия сектор

България лекува Европа, САЩ, Китай и Латинска Америка с билки за около 35 - 40 млн. евро годишно в зависимост от реколтата и цените на международните пазари. Страната ни изнася 15 хил. тона сухи билки в света всяка година. Не разполагаме с абсолютно точни цифри за експорта ни на билки, защото различните видове се търгуват на различни цени всяка година. Другата причина е, че стоката е ориентирана предимно към страните от ЕС и не минава митнически контрол.

Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Наливат 400 млн. лв. за модерни влакове" четем на първа страница на в. "Труд"

БДЖ ще инвестира стотици милиони за довършване на реформата в железницата, която до няколко години трябва да добие "европейски вид". Още през септември ще се "налеят" пари за 15 нови мотрисни влака, а с течение на времето милионите за модернизацията ще стигнат 400.

След като ЕК даде разрешение на българското правителство да подпомогне БДЖ, страната ще предостави 224 млн. лева безвъзмездна помощ за завършване на реформите в дружеството", заяви Велик Занчев. C държавната помощ ще се погасят задължения към банки кредитори и облигационери, а с 97 млн. лева ще бъде покрит дългът към НКЖИ за ползването на жп инфраструктурата. Той уточни, че през 2007 г. е взет облигационен заем за компанията от 234 млн. лева, а остатъкът, който трябва да бъде платен по него, е от 150 млн. лева.

Прочети още от в. "Труд"

"Борисов: Ние сме за Македония в НАТО и ЕС", четем във в. "Стандарт"

Изправени сме пред 2 варианта - да продължим по начина, по който работим 26 години и да пропуснем големия шанс чрез берлинския процес и присъединителните фондове да вървим добре. Не харесвам термина "Западни Балкани" и ще говоря с колегите в Брюксел. Разширяването на Балканите не е само север-юг. Жизненоважна е и инфраструктурната свързаност Скопие-София, това ще отвори Македония и във всички посоки. Ще направим всичко възможно с приятелска Гърция да решим всички проблеми, защото дестбилизацията на Македония означава дестабилизация на границата. Ние сме за евроинтеграцията на Македония и членството й в НАТО. България първа призна Македония, каза още Борисов.

Прочети още от в. "Стандарт"

"Държавата започва подготовката за гласуване по интернет", пише в. "Капитал"

През пролетта на 2019 г. в България трябва да може да се гласува дистанционно по електронен път - това изискване е записано в Изборния кодекс, а до седмици Държавната агенция "Електронно управление" (ДАЕУ) ще задвижи процеса по изграждане на софтуерната система зад този процес. Това става ясно от обявления на сайтовете на ДАЕУ и Централната избирателна комисия. Двете институции са получили финансиране от общо 1.5 млн. лв. по оперативна програма "Добро управление".

Прочети още от в " Капитал"

"Варненски университети дават най-високи заплати", пише в. "Сега"

Лидерът по качество - СУ, е на 16-о място по възнаграждения на преподавателите си

Преподавателите в Икономическия университет във Варна получават близо три пъти по-високи заплати от колегите си например в Минно-геоложкия университет. За сериозната ножица в университетските възнаграждения, често в ущърб на вузовете, предлагащи качествено образование, стана ясно на конференция на КНСБ за предизвикателствата пред държавните висши училища у нас.

Данните за средните брутни заплати в държавните университети са към декември 2016 г. Според тях най-високи са възнагражденията в Икономическия университет във Варна - 2061 лв., а най-ниски - в Минно-геоложкия университет (МГУ) в София - 860 лв.

Прочети още от в. "Сега"

"Красен Станчев: Ако влезем в еврозоната, в магазина ще е по-евтино" пише в. "Труд"

Къде сме ние по пътя към еврото? Кои са плюсовете и минусите от членството във валутния съюз? Кое може да ни спъне? Какви са критериите, на които България трябва да отговаря? На всички тези въпроси отговорите дава един от най-уважаваните икономисти у нас.

- Г-н Станчев, защо изведнъж станахме важни за Европейската комисия по темата България като част от еврозоната. Визирам посещението на висш ръководен кадър от Брюксел у нас, както и редица послания под мотото "готови сте"?

- Не смятам, че има специално отношение и не бих поставял "ние" или България в центъра на обяснението на това защо започна да се говори по тази тема. Комисията трябва да напомня за договорните ангажименти на новите страни членки за влизане в еврозоната. Много важни за разширяването й, т.е. за стабилизиране на валутата, са по-големите от тях - Полша, Чехия, Унгария и донякъде Хърватия.

Прочети още от в. "Труд"

"Руснаци хвърлиха ръкавица на Google", пише в. "Стандарт"

В Русия вече всеки може да разбере кой е до него в метрото или кой седи на съседната седалка в препълненият театър или кой е на последната маса отляво до прозореца в кафенето "Шоколадница" в Москва. Можем ли да останем анонимни или неразпознати при различните житейски обстоятелства? Вече не! Буквално за секунди най-новата иновация на руснаците разкрива в подробности вашата самоличност. За добро или за лошо, но това е безспорен факт.

Прочети още от в. "Стандарт"