“Българинът се връща на село" четем на първа страница на в. “Труд”
30 000 нашенци напуснали страната, 25 000 чужденци са дошли

Нова тенденция прави впечатление при вътрешната миграция на страната за 2015 г. - над 37% от хората се местят да живеят от града на село по данни на Института за изследване на населението и човека при БАН. Общо 119 202 лица са се преместили от едно населено място в друго.

Близо 30 000 българи, повечето млади и трудоспособни, са емигрирали от страната миналата година. В същото време над 25 000 чужденци са се установили да живеят у нас. Половината от тях са граждани на Турция (25% от дошлите), Сирия (15%) и Русия (14%). Сред пристигналите да живеят в страната ни 35,4% са във възрастовата група 20-39 години, 29,9% са на възраст 40-59 години, 17,5% са по-възрастни от 60 години. Под 20 години са 17,2%.

Прочети още от в. “Труд”

„Заплата и половина за работещите майки", четем на първа страница на в. „24 часа"
Бонус в размера на половината обезщетение за майчинството ще получават майки, които са се върнали на работа, преди бебето им да навърши една година. Такава промяна в Кодекса за социално осигуряване подготвя социалното министерство, обяви във вторник министър Зорница Русинова.

Бонусът ще се плаща от Националния осигурителен институт. До навършването на 1 г. от детето той ще е в размер на 1/2 от отпуснатото обезщетение за майчинство. “Ако обезщетението е 800 лв., при връщането на работа освен заплатата си майката ще получава и 400 лв. от НОИ”, обясни Русинова. През първата година от майчинството обезщетението е равно на 90% от заплатата, но тъй като върху него не се дължат данъци и осигуровки, реално сумата е по-голяма от нетната заплата.

Прочети още от в. „24 часа"

Каси пирамиди въртят половин милиард на година” четем във в. “Монитор”
Нов вид финансови пирамиди никнат у нас като гъби, като по данни на разследващите оборотите им за година достигат до над половин милиард годишно. Т.нар. популярни каси се обявяват пред обществото като малки банки и обещават грандиозни лихви от 15% годишно, но само за последните няколко дни две от тях обявиха банкрут. Вложителите им пък се наредиха на опашки, с надеждата да успеят да изтеглят вложените в тях суми. Депозитите на хората са между 2 хил. до 200 хил. лв., сочат данните на разследващите.

Проверка на „Монитор“ показва, че в страната вече има регистрирани близо 60 от т.нар. популярни каси. Всички те обаче не се водят финансови учреждения, а кооперации, като най-често дори са вписани в търговските регистри като земеделски търговци. Целта е дейността им да не се регулира от БНБ и останалите регулатори у нас. Така на практика няма държавен орган, който да може да контролира дейността на тези минибанки.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

"10% нов данък покрай "данък уикенд"", четем на първа страница в. “Капитал Daily”
Управляващите са готови с нов ред за облагане, свързан с "данък уикенд". От началото на годината влязоха неясни текстове, според които компаниите трябва да отчитат колко се ползват фирмени коли, имоти или телефони за лични цели и да връщат част от ДДС-то на държавата. След протести управляващите обещаха бързо да разпишат по-точни правила, които да не водят до бюрокрация и да не позволяват данъчен произвол. Сега част от обещанието се изпълнява. Според промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, внесени от Менда Стоянова и група народни представители от ГЕРБ, полученият в натура доход от служителя или мениджъра - например от ползването на фирмен автомобил или телефон, ще се облага с "плоска" ставка от 10%, вместо върху сумата да се дължи и данък общ доход, и осигуровки. Данъкът ще се плаща изцяло от работодателя и служителят няма да дължи нищо.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

"Речта на омразата е достигнала рекордни нива в България” е  водещo заглавиe на в. “Сега”
Речта на омразата се използва все по-често у нас, а обществото е станало по-толерантно към това явление. Това е основният извод от доклад на института "Отворено общество" за нагласите спрямо публичните изяви на неодобрение, омраза или агресия. Проучването е направено между 22 април и 14 май чрез анкети на 1200 души. 58% са отговорили, че през последната година са чували изказвания, които могат да се окачествят като реч на омразата. Това е най-високото измерено ниво по този показател за проведените досега 3 изследвания - през 2013, 2014 и 2016 г. Преди 2 г. процентът е 47. Най-често обект на агресия и омраза са ромите - в 92% от случаите. Следват мюсюлманите, турците, хомосексуалните и чужденците. Проучването показва, че най-значително се е увеличило негативното говорене спрямо мюсюлманите - от 10.6% преди 2 г. до 38 на сто през 2016 г.

Прочети още от статията на в. “Сега”

„IT холдингът "Алтерко" ще дебютира на борсата през септември", пише в. “Капитал Daily”
Съвсем скоро втора голяма българска IT компания (след "Сирма груп") ще дебютира на БФБ - София. Комисията за финансов надзор е потвърдила проспекта на разработчика на софтуер за телекоми и умни контролери "Алтерко" на заседание в края на миналата седмица. Дружеството внесе документите за разглеждане през март, но в началото на юни те бяха върнати за корекции, а посредник по емисията е "Карол".

Първичното публично предлагане ще се проведе в средата на септември 2016 г., като все още не са уточнени конкретни данни. Таванът на търсената от компанията сума е 3.3 млн. лв., а минималната очаквана от "Алтерко" е 825 хил. лв. Предмет на предлагането ще бъдат 1 500 000 броя акции с номинал 1 лв., с които ще бъде увеличен капиталът на дружеството от сегашните 13.5 млн. лв. на 15 млн., ако бъдат записани всички книжа. Емисионната стойност ще е в интервала 1.10 лв. – 2.20 лв., съобщиха от дружеството. Увеличението ще се счита за успешно, ако бъдат записани поне половината от емитираните акции. Ако бъдат записани всички акции при максимална цена, капитализацията на компанията ще е 33 млн. лв.

Прочети още от в “ Капитал Daily”

„Жилищата в България са поскъпнали с 4.5% за година", пише в. “Сега”
Жилищата в България са поскъпнали с 4.5% през първите месеци на тази година спрямо същия период на 2015 г. Това сочат данните на Евростат за цените от януари до март. Според наблюденията ръстът на цените на имотите дори леко изпреварва средното ниво за целия Европейски съюз, което на годишна база е 4%. За страните в еврозоната пък поскъпването на апартаменти и къщи е 3%.

Данните на европейската статистическа служба за България показват умерени темпове на растеж в унисон с тенденциите в Евросъюза. В ЕС като цяло цените започват да се възстановяват сред драстичните сривове от времето на кризата през 2007-2008 г. В сравнение с последното тримесечие на миналата година обаче увеличението на цените у нас се забавя - то е 1.1 на сто спрямо 3.1% за периода октомври-декември, докато за ЕС е било около 3 на сто.

Прочети още от в. “Сега”

“До 15 август се удължава срокът за проектиране и строителство на тунел „Железница“ на АМ „Струма“” пише в. „Труд"
До 15 август се удължава срокът за подаване на офертите в процедурата за „Проектиране и строителство на автомагистрала „Струма“ Лот 3.1 Тунел „Железница“, съобщиха от пресцентъра на Агенция "Пътна инфраструктура".

Процедурата по възлагане на обществената поръчка беше спряна на 22 февруари поради подадена жалба на участник в нея пред Комисия за защита на конкуренцията (КЗК) и пред ВАС.

Прочети още от в. „Труд"

“Трябва да приключим стрес тестовете до края на годината“, четем във в. “Монитор”
До края на годината България трябва да приключи оценката на качеството на активите и стрес тестовете на частните пенсионни фондове, банките и застрахователните дружества. Това е една от четирите препоръки отправени към страната ни от Съвета на ЕС. Съветът прие днес препоръките към отделните държави от Общността по програмите им за реформи.

На нашата страна се препоръчва да постигне годишна фискална корекция от 0,5 на сто от БВП за тази година, за постигане на средносрочната бюджетна цел през 2016 г. и 2017 година.

Според експертите, страната ни трябва да продължи да подобрява събирането на данъци и да вземе мерки за намаляване на размера на "сивата" икономика, включително недекларирания труд.

Прочети още от статията на в. “Монитор”

„“Минстрой холдинг” възстановява две мини в Македония", пише в. „24 часа"
1000 миньора започват работа там още в края на август

8,5 млн. евро вече е вложил българският “Минстрой холдинг” в мините “Злетово" и “Тораница” в Македония.

6,5 млн. евро са платени за концесията и за активите на мините, допълнително са инвестирани 2 млн. евро, обясни за “24 часа" Николай Вълканов, председател на Съвета на директорите на “Минстрой холдинг.

Прочети още от статията на в. „24 часа"

”Защо българите не обичат чужденците", пише в. “Стандарт”

Откакто се помним, все ни разказват, че основните качества на българина, залегнали даже в гените му, са трудолюбие, ученолюбие и толерантност. С кое от тях обаче сте съгласни? 45 години социализъм направиха и най-трудолюбивите мързеливи. Защото видяха, че не по труда се оценява, че не е важно колко си произвел, а колко си отчел. И се почна едно отчитане и надписване, петилетката свършваше, преди да започне. Така отчетохме и края на социализма, преди да се е състоял.

27 години демокрация доказаха, че не само работливите, но и умните не получават пари. Основният постулат от соца "Учи мама , за да не работиш" се превърна в "Учи мама, за да работиш нещо друго за някой, който не е учил". Вече не сме и ученолюбиви. Това го доказват постоянното пропадане във всякакви подобни класации. Мислехме, че поне сме толерантни, защото хилядолетия сме живели с много чужди народи в разбирателство. Да, ама не. Какво се промени, че намразихме другите, а искаме нас да ни обичат в Европа? Проблемът с бежанците показа върха на айсберга. Ние мразим не само чужденците, но всичко което ни се появи пред погледа.

Прочети още от в. “Стандарт”